Wózek głęboki czy spacerowy? – Początkowo maleństwo najlepiej wozić w wózku głębokim, bez względu na porę roku, w jakiej przyszło na świat. W tym przypadku przy zakupie zwróć uwagę na następujące elementy:


Gondola
– powinna być szeroka, aby maluch miał swobodę ruchów. Tkanina obiciowa powinna być impregnowana, a część wyścielająca środek – łatwa do prania. Wszystkie elementy konstrukcyjne powinny być ukryte. Materacyk powinien być wygodny, powinien mieć odpowiednią grubość i przepuszczać powietrze. Niektóre gondole są zupełnie miękkie, nie mają usztywnienia – są lekkie, łatwo przepuszczają powietrze, ale są mniej bezpieczne dla dziecka. Gdy gondola ma po bokach przyszyte specjalne uszy, może służyć jako nosidło. Nie może wtedy być zbyt ciężka. W niektórych modelach są też miejsca do przypięcia pasów, gdy malec zacznie już siadać, czy też podnoszony zagłówek. A jeżeli gondola ma służyć do przewożenia dziecka w samochodzie – musi mieć specjalny zestaw bezpieczeństwa: pasy dla dziecka i pasy przytwierdzające gondolę do tylnego siedzenia samochodu. W przeciwnym razie – nie jest bezpieczne przewożenie malucha w gondoli.


Budka
– powinna być składana lub zdejmowana, musi się cicho składać, aby nie zbudzić śpiącego malucha. Budka taka chroni dziecko od słońca, wiatru, opadów.


Rama
– ważne, aby rurki były ze sobą dobrze połączone. Stalowa będzie mocniejsza, ale aluminiowa lżejsza.


Rączka
– dobrze, gdy ma regulowaną wysokość. Niektóre modele są wyposażone w rączki przekładane, pozwalające jechać maluchowi przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Na rączce czasem wisi torba na podręczne drobiazgi.


Resory
– powinny dobrze amortyzować wszelkie wstrząsy, tak aby wózek płynnie pokonywał wszelkie nierówności, a maluszek nie podskakiwał w środku.


Koła
– dobrze, gdy są mocne i zwrotne, z dobrym bieżnikiem poprawiającym przyczepność do podłoża. Wygodniejsze do prowadzenia są wózki o dużych kołach. Jeżeli koła są montowane na zacisk – łatwo je zdjąć, gdy się popsują.


Hamulec
– jest to albo specjalny pręt blokujący tylne koła, który zwalnia się przez naciśnięcie nogą lub – nowsze modele – jest to specjalna zębatka blokowana bolcami w kole. Odchodząc od wózka – zawsze blokuj koła hamulcem!


Kosz
– przydaje się na drobne zakupy.

Często rodzice decydują się na wózek wielofunkcyjny, czyli taki, w którym po zdemontowaniu gondoli powstaje spacerówka. W tym przypadku albo na ramę nakłada się oddzielną część spacerową lub jedynie zdejmuje się gondolę i montuje dodatkowe elementy (szelki, pałąk). Taki wózek jest często droższy, ale nie trzeba będzie stawać przed dylematem pod tytułem: "Co zrobić z wózkiem głębokim, jeśli już nie jest potrzebny?".


Jeśli jednak takie dylematy Ciebie nie dotyczą
– możesz kupić najpierw wózek głęboki, a potem – gdy maluch zaczyna siadać – spacerowy. Wózek spacerowy powinien mieć rozkładane oparcie – nawet starszy maluch czasem podczas spaceru utnie sobie drzemkę. Miękki, owinięty gąbką pałąk z przodu chroni malucha przed wypadnięciem. Dziecko może również oprzeć na nim rączki. Wózek spacerowy powinien mieć też szelki, którymi przypniesz dziecko do wózka tak, aby nie wypadło. Budka, czy osłonka będą chronić malucha przed wiatrem, deszczem, słońcem, a mocowany u dołu koszyk przyda się na drobne zakupy. Koła powinny być duże i mocne, zwłaszcza jeżeli masz zamiar wybierać się na spacery po nierównym terenie. Jeżeli wózek będzie służył jedynie spacerom po równym terenie – kółka mogą być małe, zwrotne, obracające się wokół własnej osi. Hamulce są oczywiście nieodzowne. Wózek spacerowy powinien być lekki, łatwy w składaniu.


Praktyczne rady:

  • – Wózek musi się wygodnie prowadzić.

  • – Wózek powinien być oznaczony znakiem bezpieczeństwa B.

  • – Jeżeli wózek łatwo się składa i rozkłada – będzie na pewno praktyczniejszy.

  • – Wszystkie mechanizmy muszą działać bez zarzutu.

  • – Zapytaj sprzedawcę o warunki gwarancji, serwis, możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów.

  • – Sprawdź, czy wózek po złożeniu mieści się w bagażniku Twojego samochodu!

Szerokiej drogi!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *