Jak wybrać meble dla dzieci? Porady i inspiracje

Pokój dziecka zmienia się wraz z jego wiekiem i… upodobaniami (a te potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie). Urocze mebelki ze świnką Peppą, które pokocha pięciolatek, dla świeżo upieczonego pierwszoklasisty będą prawdopodobnie powodem do wstydu. O czym pamiętać, urządzając pokój dziecięcy? Przedstawiamy najciekawsze porady i inspiracje.

Bezpieczeństwo

Wybierając meble dla dzieci, upewnij się, czy spełniają podstawowe normy bezpieczeństwa. Dowiedz się, czy szuflady posiadają trójsekcyjne prowadnice kulkowe chroniące palce przez przytrzaśnięciem oraz zawiasy wyposażone w nowoczesny system samodomykania. Zwróć uwagę, czy krawędzie mebli są zaokrąglone, a półki w szafach umocowane na nieruchomo.

W zgodzie z naturą

Zgodnie z aktualnymi trendami rodzice urządzający pokój dla swoich pociech coraz większy nacisk kładą na ekologię, wybierając meble wykonane z najlepszej jakości materiałów, o wysokich parametrach wytrzymałościowych, pokryte farbami nieszkodliwymi dla środowiska.

Funkcjonalność i organizacja przestrzeni

Jednym z rozwiązań oddalających konieczność zakupu nowego miejsca do spania wraz z każdymi kolejnymi centymetrami są łózka, które rosną wraz z dzieckiem. Na rynku dostępny jest także szeroki wybór mebli wielofunkcyjnych (np. w sklepie elies.pl) pozwalających zaoszczędzić sporo miejsca. Łóżko, szafa, regał i biurko w jednym? To doskonałe rozwiązanie do pokoju o niewielkim metrażu lub pomieszczenia dzielonego przez rodzeństwo.

Wydzielenie stref do nauki, snu i zabawy pozwoli na łatwiejsze utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym oraz lepszą organizację czasu Twoim pociechom. Nie staraj się jednak zabudowywać każdego kawałka przestrzeni. Pokój dziecka powinien być urządzony w taki sposób, aby pozostawić mu odrobinę miejsca do spontanicznej zabawy. Nic tak nie rozwija wyobraźni, jak budowa „bazy” z krzeseł i koców lub indiańskiego tipi z kilku listewek oraz kawałka materiału.

Nowoczesny i uniwersalny design

Wybierając meble do pokoju ośmio- czy dziewięciolatka, warto postawić na uniwersalną kolorystykę, której wchodzący w okres buntu nastolatek (którym, zanim się obejrzysz, stanie się Twój drugo- lub trzecioklasista) nie będzie się wstydził. Dla wielu rodziców istotna jest także kwestia dopasowania mebli znajdujących się w pokoju dziecięcym do wystroju całego mieszkania. Rozwiązaniem będzie zakup mebli w neutralnej kolorystyce oraz dobór dodatków nawiązujących do koloru przewodniego lub stylu panującego w pozostałych częściach domu.

Głos dziecka

Zamówiłaś idealne meble w ślicznych pastelowych kolorach i doskonale komponujące się z nimi dodatki, a Twoje dziecko wcale nie pała entuzjazmem do nowego wystroju? Pozwól mu poczuć, że jego głos też jest ważny! Oczywiście w granicach rozsądku: wymiana mebli za każdym razem, gdy dziecko znajdzie nowego idola, może zrujnować miesięczny budżet. Indywidualne potrzeby i zachcianki dziecka możesz spełnić, dokupując dodatki z wizerunkami jego ulubionych bohaterów np. zasłony z Elsą z Krainy Lodu, poszewki na poduszki lub pościel z Zygzakiem McQueenem, plakat z bohaterami Marvela w antyramie, dywanik ze Smerfami lub naklejki na szyby z kucykami Pony. Dzięki temu rozstanie z ulubionymi bohaterami nie odbije się zbyt mocno na Twoim portfelu, a pozwoli dziecku poczuć, że pokój, w którym śpi, bawi się i pracuje, jest naprawdę jego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *