Wynająć czy kupić – oto jest pytanie

0

Młody człowiek wkraczający w dorosłe życie staje często przed trudnym wyborem – kupić czy wynająć mieszkanie? Za jednym i drugim przemawia wiele argumentów, zarówno za, jak i przeciw każdej opcji.

Wynajem

Zainteresowanie wynajęciem mieszkania nie maleje od wielu lat. Grupą, która najchętniej wynajmuje mieszkania lub pokoje, są studenci. Nie dziwi więc fakt, że rynek wynajmu nieruchomości jest najbardziej rozwinięty w dużych miastach, w których znajdują się uczelnie wyższe. Mieszkaniami na wynajem zainteresowane są również osoby, które przeprowadzają się z innego miasta lub ze wsi, poszukują mieszkania na siedzibę działalności gospodarczej lub przebywają w danym mieście przez krótki okres.

Czy warto wynajmować mieszkanie? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bowiem zależy od bardzo wielu czynników. Niekwestionowaną zaletą wynajmu jest możliwość bezproblemowej zmiany mieszkania zawsze wtedy, kiedy jest to konieczne. Zmiana ta nie wiąże się ze żmudnym procesem sprzedaży, a jedyną niedogodnością jest przeprowadzka. Kolejną zaletą jest znalezienie lokum „na przetrwanie”. To dobry sposób, aby nie mieszkać z rodzicami po ślubie lub w oczekiwaniu na nowe mieszkanie.

Wynajem ma też swoje minusy. Ta opcja nie należy do najtańszych, w szczególności w sytuacji, kiedy wynajęte mieszkanie znajduje się w dużym mieście. Często bywa tak, że za niewielką kawalerkę trzeba zapłacić nawet blisko 2000 zł miesięcznie. Kwota ta oscyluje wokół średniej wysokości miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Nie zawsze też można trafić na mieszkanie o oczekiwanym standardzie. Stare, zniszczone meble lub odpadający tynk ze ściany – w niektórych regionach to standard.

Zakup

Drugą opcją wartą uwagi jest zakup własnego mieszkania. Wybierają ją osoby, które mogą pozwolić sobie na spłacanie kredytu hipotecznego, bowiem niewielu inwestorów stać na to, aby zapłacić za mieszkanie z własnej kieszeni. Rata kredytu hipotecznego, który obciąża domowy budżet przez kilkadziesiąt lat, niejednokrotnie wynosi kilka tysięcy złotych. Jednak spłacając zobowiązanie wobec banku ma się świadomość, że opłaca się swoje własne cztery kąty. To jest pierwsza zaleta zakupu. Kolejną stanowi możliwość samodzielnego zorganizowania przestrzeni życiowej według własnego pomysłu i własnego zapotrzebowania. Wybrać można również wielkość mieszkania. Te najbardziej atrakcyjne znajdują się w miastach wojewódzkich, np. apartamenty Warszawa sprzedaż prowadzona jest bez przerwy.

Do największych minusów należy cena. W miastach wojewódzkich sięga ona często nawet kilkunastu tysięcy złotych za m kw., co sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na te najbardziej atrakcyjne mieszkania w najlepszych lokalizacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here