Wypadanie włosów – jakie badania wykonać

Wypadanie włosów jest problemem, który dotykać może osób w każdym wieku. Wypadanie typu męskiego, zwane też łysieniem androgenowym, dotyczy najczęściej mężczyzn, ale cierpieć na nie mogą także kobiety, nastolatki i dzieci.

Łysienie zazwyczaj zaczyna się po 35. roku życia. Jeżeli zaczyna się ono przed 20. rokiem życia, mówimy o przedwczesnym łysieniu. Jest to proces niepokojący i wiele osób w pierwszej chwili nie wie, co z tym problemem zrobić. Aby poznać przyczyny wypadania włosów warto wykonać badania, które pozwolą określić jaka jest przyczyna.

Jakie badania krwi wykonać gdy włosy wypadają?

Podstawowym badaniem krwi jest morfologia i OB, czyli pełne badanie które powie nam wszystko o stanie naszego zdrowia. Podczas badania rozpoznane mogą zostać: stany zapalne, choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, anemia, niedobory i inne choroby związane z krwią lub całym organizmem. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest niedobór żelaza, który związany jest z anemią.Włosy podczas niedoboru żelaza nie tylko nadmiernie wypadają, ale są też kruche i łamliwe, w ogólnie złym stanie.

Badania hormonalne na wypadające włosy

Hormony odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie i są odpowiedzialne za stan naszych włosów, a także za ich wypadanie. Problemy hormonalne bardzo często pojawiają się w wyniku różnych chorób, mogą pojawić się także w trakcie lub po ciąży i po zakończeniu karmieniu piersią – najczęściej właśnie w tym okresie kobiety zauważają nadmierne wypadanie włosów. Najpopularniejszy badaniem hormonalnym jest podstawowe badanie tarczycy, czyli TSH – określa ono poziom hormonów, które odpowiedzialne są za podstawowe funkcjonowanie tarczycy. Na podstawie tego badania stwierdzona może zostać niedoczynność lub nadczynność tarczycy, obydwie te choroby są bardzo często przyczyną nadmiernego wypadania włosów.

Poziomu stresu

W XXI wieku wiele osób jest ciągle zestresowanych. Ma to związek z robieniem kariery, pracą, sytuacją społeczną i obowiązkami. Hormon stresu, czyli kortyzol, może zostać zmierzony w badaniu hormonalnym i warto to zrobić, bo stres ma ogromny wpływ na stan naszych włosów. W wyniku dużego stresu pojawiać może się nadmierne łysienie, przedwczesne łysienie, siwe włosy.Jeżeli mamy przypuszczenia, że to właśnie stres jest odpowiedzialny jest za łysienie, warto wykonać badanie poziomu kortyzolu.

Po wykonaniu badań należy udać się do lekarza dermatologa lub trychologa który zweryfikuje wyniki i na ich podstawie będzie w stanie postawić diagnozę. Wypadanie włosów u mężczyzn nie oznacza końca świata! Można zapobiec lub zmniejszyć ten problem na tyle, że nie będzie ono przeszkadzało na co dzień. Warto więc wykonać badania i sprawdzić, czy łysienie nie jest spowodowane problemem zdrowotnym.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *