Zabawki dla niemowląt – zabawki, gadżety 0-6 m-cy. Pomysły na prezent dla noworodka

0

W pierwszych miesiącach życia dziecka bardzo ważne jest dbanie o prawidłowy rozwój niemowlaka, stymulowanie go do poznawania nowych kolorów, faktur, kształtów. Ponadto w tym czasie noworodki przy pomocy wszystkich zmysłów starają się zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość, dlatego trzeba im w tym pomóc przy użyciu bezpiecznych, edukacyjnych zabawek. A co najlepiej wybrać?

Jakie zabawki dla niemowlaka – podstawowe zasady

Wiele osób wybierając zabawki dla dzieci kieruje się zasadą, że im bardziej kolorowe i interaktywne, tym są lepsze. I choć stwierdzenie to ma swoje zastosowanie, w przypadku noworodków w ogóle się nie sprawdza.

Teoretycznie gadżety i akcesoria 0-6 miesięcy powinny oddziaływać na trzy zmysły: wzroku, słuchu oraz dotyku. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zabawka nie może rozwijać więcej niż jednego zmysłu jednocześnie – w innym wypadku wprowadza zbyt wiele bodźców na raz, co wcale nie jest korzystne. Co więc wybrać?

Najlepsze będą proste zabawki dla niemowląt w kontrastowych kolorach, które dostępne są m.in. w sklepie https://www.urwis.pl/wiek/zabawki-dla-niemowlaka oraz piłeczki i przytulanki z metkami posiadającymi różne faktury. A co w praktyce będzie dobrym wyborem?

Pomysły na prezent dla noworodka

Jeśli kupujesz prezent dla noworodka, odejdź od działu z zabawkami interaktywnymi – na nie przyjdzie jeszcze czas. Możesz natomiast wybrać kocyk-przytulankę zapewniający spokojny sen niemowlakowi, drewniane gryzaki w formie zawieszek, które dzięki zastosowaniu różnych kształtów pobudzają rączki do zabawy, poznawania nowych form czy materiałów oraz delikatnie szeleszczące książeczki z kontrastowymi obrazkami.

Co jeszcze można kupić na prezent dla dziecka w wieku 0-6 miesięcy? Dobrym wyborem są niedużych rozmiarów grzechotki – takie, które zmieszczą się w rączce malucha. W tym wypadku należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nie były za głośne.

Dzieci chętnie bawią się też szmatkami sensorycznymi, które choć pobudzają kilka zmysłów na raz, robią to w delikatny sposób.

Czy mata edukacyjna to dobry pomysł na prezent dla dziecka w wieku 0-6 miesięcy?

Jednym z najczęstszych pomysłów na prezent dla niemowlaka są maty edukacyjne. Czy w myśl wspomnianych wcześniej zasad będą dobrym wyborem? W końcu oddziałują na kilka zmysłów jednocześnie. Jak to jest w praktyce?

Przede wszystkim na matach edukacyjnych można położyć malucha od pierwszych miesięcy życia, jednak z ich możliwości zacznie korzystać dopiero dziecko w wieku ok. 3 miesięcy. Tylko w tym przypadku należy stosować się do zasady: mniej znaczy więcej.

Choć istnieje wyobrażenie o kolorowych, pełnych zwisających zabawek matach, dla noworodków nie będzie to dobry wybór. Powinny być kontrastowe, z niewielką ilością zawieszonych akcesoriów. Dlatego lepiej skupić się na matach, które szeleszczą w wybranych miejscach, w innych natomiast posiadają delikatne „wypustki” lub zabawki-grzechotki czy lusterka. Taka mata zachęca niemowlaków do nieustannego ruchu – przekręcania się, pełzania, siadania – wszystko po to, aby „odkryć” możliwości swojego legowiska.

A jeśli chcecie, żeby mata dłużej posłużyła maluchowi, wybierzcie taką, która daje możliwość przyczepienia dodatkowych zabawek. Im dziecko będzie starsze, tym bardziej będzie można stymulować je poprzez coraz bardziej zaawansowane zabawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here