Zbilansowana dieta dla seniora – 5 praktycznych wskazówek

Jak wynika ze statystyk, polskie społeczeństwo starzeje się. Jesteśmy coraz starsi – tak głoszą tytuły gazet, a dane GUS jeszcze to potwierdzają. Starzejące się społeczeństwo to nie tylko problem gospodarczy. Warto również dostrzec w nim wiele przykrych faktów związanych z żywieniem oraz wyzwania.

Dieta dla seniora – o czym należy pamiętać?

Dzięki tym poradom dotyczącym zdrowego odżywiania pomożesz zapewnić sobie ogólne zdrowie w miarę starzenia się.

Po pierwsze, złe wieści: Wraz z wiekiem spowalnia się metabolizm, osłabiają się Twoje zmysły i jest bardziej prawdopodobne, że wystąpią u Ciebie przewlekłe schorzenia. Dobra wiadomość: Możesz pomóc w zapewnieniu sobie ogólnego dobrego samopoczucia w miarę upływu czasu, dokonując mądrych, zdrowych wyborów dotyczących zdrowego odżywiania.

1. Spożywanie większej ilości płynów

Wraz z wiekiem zmniejsza się poczucie pragnienia. Aby temu przeciwdziałać, MyPlate, inicjatywa na rzecz zdrowego odżywiania, podjęta przez Departament Rolnictwa USA, proponuje picie dużej ilości wody przez cały dzień, aby utrzymać poziom nawodnienia, nawet jeśli nie czujesz dokładnie pragnienia. Mleko beztłuszczowe i 100-procentowy sok to inne opcje do rozważenia, oprócz wody.

2. Jedzenie różnych rodzajów żywności

Spożywanie różnych rodzajów żywności zapewni Ci dostęp do wszystkich potrzebnych Ci składników odżywczych. Zdrowy posiłek powinien składać się z chudego białka, owoców i warzyw, całych ziaren zbóż i niskotłuszczowych produktów mlecznych.

3. Zaplanuj swoje posiłki

Jeśli planujesz posiłki w ciągu tygodnia, masz mniejsze szanse, że przestaniesz podążać za swoimi niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Zastanów się nad przygotowaniem tygodniowych obiadów, a następnie przechowuj je zamrożone do czasu, gdy będą potrzebne.

4. Minimalizuj zużycie soli kuchennej.

Wraz z wiekiem, zmysł smaku spada. Najczęściej będziesz chciał przyprawić swoje potrawy solą, aby zwiększyć ich smak. Jednak spożycie zbyt dużej ilości soli może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, które ostatecznie może doprowadzić do chorób serca, udaru mózgu i nerek.

5. Przyprawiaj ziołami i przyprawami

Zamiast przyprawiać potrawy solą, używaj świeżych ziół i przypraw. Pieprz kajeński, bazylia, szałwia, rozmaryn i kurkuma to zdrowe wybory, które są pełne smaku.

  1. Czytaj etykiety żywieniowe

Przy zakupie żywności pakowanej i konserwowanej, przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić etykietę żywieniową. Sprawdzaj składniki i zawartość substancji szkodliwych.

7. Stosuj się do zalecanych porcji

W celu utrzymania zdrowej wagi, bardzo ważne jest przestrzeganie zalecanych rozmiarów porcji. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli chcesz uzyskać poradę, która jest odpowiednia dla Ciebie osobiście.

8. Zmniejszenie spożycia cukru

Rafinowane cukry są obciążone pustymi kaloriami, które nie oferują żadnych wartości odżywczych. Powoli zmniejszaj ilość cukrowych przysmaków w swojej diecie i zacznij jeść całe produkty, które są naturalnie słodkie, takie jak owoce, słodka papryka i bataty.

9. Wybieraj zdrowe tłuszcze

Nie powinnaś wycinać wszystkich tłuszczów z diety. Zamiast tego, po prostu wyeliminuj tłuszcze nasycone i trans. Zdrowe tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone mogą pomóc w ochronie organizmu przed chorobami oraz poprawić samopoczucie i nastrój psychiczny. Oliwa z oliwek, awokado, orzechy i ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 to doskonały wybór.

Zdrowe i ekologiczne produkty znajdziesz w sklepie https://sklep.biobabalscy.pl/.

Najpopularniejsze telefony w 2021


Previous post Listwy ścienne doskonały dodatek
Next post Twoja codzienna rutyna podczas skincare: 10 popularnych produktów inspirowanych orientem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles