Zespół jelita drażliwego: z jakimi chorobami możesz go pomylić?

Dokuczają Ci bolesne skurcze jelit? Walczysz z nawracającymi biegunkami, które czasami przechodzą w zaparcia? Nie możesz pozbyć się zgagi i wzdęć? Podejrzewasz, że może być to zespół jelita drażliwego? Niekoniecznie! Dowiedz się, jakie inne choroby mają podobne objawy.

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest przewlekłą, niezagrażającą życiu, chorobą układu pokarmowego. Jej objawy, takie jak bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia, mdłości czy uczucie przelewania w brzuchu, są niespecyficzne [1]. Co to oznacza? Że towarzyszą również innym, czasami bardzo poważnym dolegliwościom. Dowiedz się jakim!

Celiakia

Choroba ta polega na nietolerancji glutenu. Czym on tak naprawdę jest? Jest to mieszanka dwóch białek: glutenin i prolamin, występujących w zbożach. Objawami tej alergii są bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, osłabienie… Brzmi znajomo? No właśnie! Jak zatem odróżnić celiakię od IBS? Diagnozy tej dokonuje się na podstawie wyników badań serologicznych, dzięki którym szuka się przeciwciał, takich jak: EmA (endomysium), tTG (transglutaminaza tkankowa), DGP lub GAF (deamidowane peptydy gliadyny). Jeśli wynik testu jest pozytywny, oznacza to, że chorujesz na celiakię [2]. Wtedy koniecznie zgłoś się do gastroenterologa!

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna są podobne do zespołu jelita drażliwego i, tak jak IBS, należy do chorób przewlekłych. Jakie są przyczyny tej choroby? Jest ich najprawdopodobniej wiele – ponieważ nie zostały one jeszcze do końca poznane, powszechnie uważa się, że dopiero wystąpienie kilku symptomów jednocześnie zwiększa szanse prawidłowej diagnozy. Do najczęściej wymienianych przyczyn zalicza się: uwarunkowanie genetyczne, spadek odporności z powodu choroby wirusowej, palenie papierosów, stosowanie antykoncepcji czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jak tę chorobę rozpoznać? Gastroenterolog na pewno zaleci Ci badania krwi, gastroskopię, kolonoskopię oraz badania obrazowe jamy brzusznej, takie jak USG, tomografia i EKG. W przypadku choroby Crohna, podobnie jak przy jelicie drażliwym, leczy się objawy. Choremu podaje się antybiotyki, leki przeciwzapalne i probiotyki. Możesz także zapytać lekarza o leczenie biologiczne, jest ono jednak bardzo kosztowne. Pamiętaj o przestrzeganiu diety: unikaj potraw z laktozą, wyklucz z menu tłuste i pikantne dania, a jeśli objawy choroby nasilą się, odstaw na jakiś czas błonnik, ponieważ może on wywołać silne i bolesne wzdęcia [3].

Nietolerancja laktozy

Jest to najczęstsza nietolerancja pokarmowa. Jest spowodowana brakiem lub niedoborem enzymu laktaza, którego rolą jest trawienie laktozy, czyli cukru występującego w mleku krowim. Enzym ten może zanikać, jeśli wykluczysz ze swojej diety mleko, ale choroba ta może być też dziedziczona genetycznie. Jakie są jej objawy? Bardzo podobne do IBS. Aby je rozróżnić, lekarz najprawdopodobniej skieruje Cię na tzw. wodorowy test oddechowy, który polega na tym, że na czczo przyjmuje się odpowiednią ilość laktozy, po czym pielęgniarka mierzy stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. Jeśli uzyskany wynik przekroczy normę, będzie to świadczyło o tym, że występuje u Ciebie nietolerancja. Możesz się także spodziewać skierowania na badanie pH kału (niskie pH świadczy o nietolerancji) lub nowoczesne badania molekularne, po których genetyk może ocenić, czy występuje u Ciebie mutacja genu LCT, kodującego laktazę [4]. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie tę nietolerancję, musisz przede wszystkim całkowicie wykluczyć z diety pokarmy mleczne. Zamiast mleka krowiego wybierz roślinne napoje sojowe, ryżowe, jaglane czy kokosowe. Ser zastąp wegańskimi odpowiednikami coraz powszechniej dostępnymi na rynku.

Nowotwór jelita grubego

Jest to najbardziej niebezpieczna choroba układu pokarmowego, która przez wiele lat rozwija się bezobjawowo, dlatego też tak często pacjenci trafiają do lekarza, jak jest już za późno na leczenie. Jak w takim razie nie przeoczyć pierwszych objawów nowotworu? Niestety, jest to dość trudne, bo objawy są podobne do tych, towarzyszących innym chorobom, takim jak IBS czy choroba Crohna. Jednak jeśli zauważysz krew na bieliźnie lub papierze toaletowym i masz pewność, że nie jest to spowodowane przez hemoroidy, natychmiast udaj się do lekarza! Podobnie, kiedy czujesz osłabienie spowodowane anemią, nudności i dokuczliwe zaparcia. Rak najczęściej powstaje z niegroźnych polipów (gruczolaków), które mogą przeradzać się w nowotwór nawet 10 lat. Jeśli czujesz się zaniepokojony objawami, a nie masz możliwości udania się do lekarza, możesz w domu samodzielnie wykonać test na obecność krwi w kale (tzw. krwi utajonej). Możesz go kupić w każdej aptece. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli wynik będzie negatywny, na wszelki wypadek skonsultuj to z lekarzem. Pomoże Ci poznać przyczynę złego samopoczucie. Jest to bardzo ważne, ze względu na brak wyraźnych objawów na początku choroby. Aby zapobiec nowotworowi, przede wszystkim odżywiaj się zdrowo, ponieważ zła dieta i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania – tak samo jak spożywanie alkoholu, mocnej kawy i występowanie nowotworu w rodzinie [5]. Dlatego miej na uwadze, że profilaktyka jest niezwykle ważna i może mieć kluczowy wpływ na Twoje życie!

Uchyłki okrężnicy

Jest to choroba cywilizacyjna wywołana przez nieprawidłowe odżywianie. Czym są uchyłki? Niczym innym jak niewielkimi uwypukleniami w jednym z odcinków jelita grubego – okrężnicy. Objawy tego schorzenia są bardzo podobne jak przy IBS i innych chorobach jelitowych: zaparcia, biegunki, wymioty, bóle brzucha, mdłości, lecz występują one przede wszystkim u osób starszych – nawet u co trzeciej osoby po 60 roku życia. Jak możesz sprawdzić, czy cierpisz na tę dolegliwość? Udaj się do lekarza, który wykona kolonoskopię i tomografię komputerową brzucha. Aby nie doprowadzić do rozwinięcia uporczywych objawów, a nawet uniknąć operacji usunięcia zmienionych chorobowo miejsc, zadbaj o profilaktykę! Stosuj zdrową, lekką, bogatą w błonnik dietę. A jeśli dokuczają Ci bolesne bóle brzucha możesz wspomóc się także lekami rozkurczowymi [6].

Bez względu na to, jakie objawy Ci towarzyszą, nie bagatelizuj ich! Obserwuj je i, jeżeli nie będą ustępowały, udaj się do lekarza. Nawet jeśli lekarz nie zauważy niczego niepokojącego, może przepisać leki lub zasugerować zmianę stylu życia, co pomoże Ci zniwelować uciążliwe objawy chorób układu pokarmowego i pozytywnie wpłynie na komfort Twojego funkcjonowania na co dzień.

Bibliografia:

  1. Zespół jelita drażliwego (IBS) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie. WP ABC Zdrowie; https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego
  2. Polskie Stowarzyszenie Osób z celiakią; https://celiakia.pl/
  3. Kawęcka K. Choroba Leśniowskiego-Crohna: przyczyny, objawy, leczenie choroby Crohna. Poradnik Zdrowie; http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/choroba-lesniowskiego-crohna-rozlegly-stan-zapalny-ukladu-pokarmowego_38572.html
  4. Majewska M. Nietolerancja LAKTOZY – przyczyny, objawy i leczenie. Poradnik zdrowie; http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/nietolerancja-laktozy-przyczyny-objawy-i-leczenie_34421.html
  5. Rak jelita grubego. Medonet. http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,rak-jelita-grubego—objawy–diagnostyka–leczenie,artykul,1655067.html
  6. Uchyłki jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie. WP ABC Zdrowie; https://portal.abczdrowie.pl/choroba-uchylkowa-jelit

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan, 10 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum) Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 tabletka powlekana zawiera 41,2 mg sacharozy NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan Forte, 20 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum). Substancja pomocnicza: jedna tabletka powlekana zawiera 138,5 mg laktozy jednowodnej.POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletki powlekane WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego (zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową). PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni (myasthenia gravis), Patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Ipsen Pharma, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francja. INFORMACJI O LEKU UDZIELA: Ipsen Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, tel.: (22) 653 68 00, fax: (22) 653 68 22.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

0 0
50 %
Happy
0 %
Sad
50 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles