Jak zminimalizować swędzenie skóry przy AZS

Atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do najbardziej uciążliwych chorób dermatologicznych. Mimo, że nie zagraża życiu, to jednak potrafi solidnie dać w kość. AZS bardzo obniża jakość i komfort codziennego życia. Często czyni je wręcz nie do zniesienia. Niekiedy prowadzi do wycofania z życia społecznego, a nawet do depresji.

Przyczyn atopowego zapalenie skóry należy upatrywać w interakcjach między czynnikami genetycznymi a środowiskowymi. Do wystąpienia atopowego zapalenia skóry przyczyniają się również czynniki zewnętrzne, jak warunki klimatyczne, czynniki psychogenne, zanieczyszczenie środowiska, czynniki drażniące, a także alergeny pokarmowe. W AZS najtrudniejsze do zniesienia jest uporczywe swędzenie skóry. Niekiedy świąd jest tak intensywny, że osoby z wypryskiem atopowym drapią się aż do krwi. Jakie jeszcze objawy daje atopowe zapalenie skóry, a także jak zwalczać uporczywy świąd skóry? O tym poniżej.

atopowe-zapalenie-skory

Typowe objawy AZS

AZS to choroba, która manifestuje się w różny sposób, w zależności od tego, w jakim wieku się rozpoczyna. Głównym jej objawem jest wspomniany wcześniej nasilony świąd skóry. Osoby z wypryskiem atopowym są zazwyczaj rozdrażnione, mają problem z koncentracją, niespokojnie śpią przez co są bardziej zmęczone i mają złe samopoczucie. Swędzenie skóry, które najczęściej nasila się w nocy, spowodowane jest głównie dużym jej przesuszeniem. Skóra atopowa jest napięta, mało elastyczna, szorstka i łuszcząca się. Poza tym, jest bardzo wrażliwa i ma skłonność do wysypek. Zazwyczaj wysypka atopowa manifestuje się bolesnymi guzkami lub swędzącymi pęcherzykami, które wysychając tworzą strupki. Często na skutek drapania guzków, dochodzi do wysięków powodujących jeszcze większy i jeszcze bardziej uporczywy świąd.

Zmiany skórne w AZS mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele. Zazwyczaj występują na skórze głowy oraz po zewnętrznej stronie stawów rąk i nóg. W najbardziej zaawansowanych przypadkach może dojść do uogólnionego zajęcia skóry. U dzieci wysypka lubi pojawiać się na policzkach, klatce piersiowej lub pleckach. W starszym wieku zmiany zapalne lokalizują się najczęściej na wewnętrznych powierzchniach stawów – w zgięciach łokci, kolan, nadgarstków czy też przednich powierzchniach kostek. U niektórych osób, zmiany skórne pojawiają się na zewnętrznej stronie dłoni. AZS może dotykać także skórę wokół oczu oraz powieki. Toczący się latami stan zapalny prowadzi z czasem do zgrubienia skóry w tych miejscach, gołym okiem widać wówczas „łuski”, z których zbudowany jest naskórek.

Świąd skóry – jak sobie z nim poradzić

Świąd skóry to najbardziej dokuczliwy objaw AZS, który spędza sen z powiek, wywołuje rozdrażnienie i złe samopoczucie. Osoby cierpiące na wyprysk atopowy nie myślą o niczym innym, tylko o drapaniu, które wbrew pozorom nie przynosi oczekiwanej ulgi, a wręcz przeciwnie – nasila świąd. Swędzenie skóry mogą nasilać czynniki zewnętrzne, zwłaszcza nieodpowiednie kosmetyki, detergenty, niewłaściwa odzież. Chcąc zminimalizować swędzenie skóry, należy ograniczyć kontakt z czynnikami drażniącymi. Warto zadbać, aby skóra nie miała kontaktu ze sztucznymi materiałami. Na co dzień należy ubierać się w odzież wykonaną z delikatnych, naturalnych i przewiewnych materiałów. Unikać należy ubrań, które w swoim składzie mają wełnę. Nawet niewielki dodatek tych włókien, może przyczynić się do zranień naskórka. Warto pozbyć się z łazienki detergentów silnie drażniących oraz kosmetyków zapachowych i posiadających sztuczne dodatki. Ograniczyć należy używanie perfum, dezodorantów i perfumowanych mydeł.

Świąd zminimalizuje częste nawilżanie i natłuszczanie skóry. Ulgę przyniesie nakładanie na skórę zimnego kremu lub robienie chłodnych okładów. W ogóle – im skóra będzie chłodniejsza, tym będzie mniej swędzieć. Aby nie przegrzewać skóry należy pilnować temperatury w mieszkaniu, a zwłaszcza w sypialni. Najbardziej odpowiednia temperatura dla osób z AZS to ta w przedziale 18-19 stopni Celsjusza. Jeśli świąd skóry nie daje nam spokoju i nie możemy powstrzymać się od drapania zmian skórnych, wówczas należy obciąć krótko paznokcie i nakładać na dłonie cienkie bawełniane rękawiczki. Sprawdzą się one szczególnie w nocy, gdy trudno jest kontrolować odruchowe drapanie skóry. Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie w sypialni nawilżacza powietrza. Suche powietrze podrażnia skórę i nasila swędzenie skóry. Zwiększona wilgotność powietrza może zatem przynieść ulgę i zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://www.demsa.pl/artykul/jak-lagodzic-swiad-skory-przy-azs.html.

W leczeniu intensywnego świądu stosuje się także leki przeciwhistaminowe. W przypadkach, w których leczenie miejscowe nie przynosi pożądanych rezultatów, można zastosować leki doustne oraz leczenie promieniowaniem UV. Ale o tym, jaką formę leczenia zastosować, decyduje już lekarz.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, na którą nie ma skutecznego lekarstwa. Jednakże odpowiednia pielęgnacja skóry sprawi, że będzie ona pozostawać w dobrej kondycji. U podstaw pielęgnacji skóry atopowej leży wspomniane wyżej nawilżania i natłuszczanie. Odpowiednie preparaty nawilżające lub natłuszczające należy aplikować 5-10 minut po kąpieli, kiedy to skóra jest jeszcze delikatnie wilgotna oraz co 2 godziny w ciągu dnia. Za najlepszą substancję nawilżającą uważana jest wazelina, która ogranicza utratę wody przez skórę nawet do 98%. Preparaty polecane dla pacjentów z AZS zawierają substancje zatrzymujące wodę w wewnętrznych warstwach skóry i ograniczające jej parowanie. Wybierając kosmetyki należy unikać tych tradycyjnych, do skóry normalnej i skupić się na produktach przeznaczonych do skóry wrażliwej oraz atopowej. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji atopowej skóry nie mogą zawierać parabenów, sterydów, barwników i substancji zapachowych. Ideałem są kosmetyki przebadane dermatologiczne. Obecnie numerem jeden na rynku są preparaty Demsa. W zależności od indywidualnych potrzeb, można wybrać linię na co dzień lub w zaostrzeniach. Kosmetyki Demsa nie tylko łagodzą podrażnienia, ale także nawilżają suchą skórę i przynoszą szybką ulgę swędzącej i zaczerwienionej skórze.

Uwaga na kąpiele!

W atopowym zapaleniu skóry, długie kąpiele nie są wskazane, gdyż bardzo przesuszają skórę i zaostrzają zmiany chorobowe. Zamiast długich seansów w wannie, należy postawić na krótkie prysznice. Oczywiście ich ilość również musi być ograniczona. Jeden (10 minutowy) prysznic dziennie w zupełności wystarczy. Trzeba przy tym pamiętać, aby woda nie była zbyt ciepła. Po każdym wyjściu spod prysznica należy delikatnie osuszyć skórę (najlepiej miękkim, bawełnianym ręcznikiem), a następnie użyć preparatu natłuszczającego. Szczególnie starannie należy osuszać wszelkie załamania skóry. Jeśli mimo wszystko nie potrafimy żyć bez kąpieli, raz na jakiś czas możemy przygotować sobie kąpiel nawilżającą ze środkami zmiękczającymi skórę. Ważne jednak, aby nawet takie kąpiele nie trwały dłużej niż 15-20 minut.

Jeden komentarz

  1. moj syn ma azs ale ostatnio strasznie sie zaczal drapac i nie wiem czy to jakies zaostrzenie czy cos innego moze…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *