Znaczenie profilaktyki w stomatologii dziecięcej

Właściwa higiena jamy ustnej to gwarancja zdrowych zębów. Już od najmłodszych lat powinniśmy wdrażać swoim pociechom odpowiednie wzorce. Na szczęście powoli do lamusa odchodzi przekonanie, że mlecznych zębów się nie leczy. Odpowiedzialni rodzice wiedzą, że zdrowe mleczaki u dziecka to również zdrowe zęby stałe w przyszłości.

profilaktyka-przeciwprochnicza

Wizyty adaptacyjne jako część stomatologii dziecięcej

Wizyty adaptacyjne w klinice stomatologicznej to świetny pomysł na oswojenie dzieci z wyglądem gabinetu, ze sprzętem, z fotelem dentystycznym. Pomagają też przełamać lęk przed „białym fartuchem”. Dziecko, które zna swojego lekarza, a gabinet kojarzy z przygodą i nagrodami, z radością będzie dbało o ząbki i chodziło na wizyty kontrolne.

Wizyty kontrolne

W stomatologii dziecięcej główny nacisk kładzie się na profilaktykę przeciwpróchniczą. Wizyty kontrolne pomagają wychwycić najmniejsze zmiany w jamie ustnej zanim dojdzie do bolesnych ubytków. Próchnica potrafi się też przenosić na sąsiednie zęby, więc częste obserwacje jamy ustnej dziecka, zapobiegają niekontrolowanemu rozsianiu się chorobotwórczych bakterii po całym uzębieniu.

Profilaktyka przeciwpróchnicza

Już zanim pojawią się u dziecka zęby stałe warto zainwestować w proste i nieinwazyjne zabiegi ochronne. Ponieważ próchnica może zaatakować już pierwsze zęby, należy reagować zanim pojawi się problem. Stomatologia dziecięca oferuje dwa, szczególnie popularne zabiegi: lakowanie i fluoryzację zębów.

Lakowanie zębów to ochrona powierzchni zębów przed bakteriami wywołującymi próchnicę. Wszystkie bruzdy i zakamarki zabezpiecza się kolorowym lakiem. Dzięki temu chorobotwórcze bakterie nie mają gdzie się rozwijać, a zęby dziecka są bezpieczne. Zabieg jest dla dzieci atrakcyjny, bo same mogą zdecydować jaki kolor laku chcą wybrać, a całość jest zupełnie bezbolesna.

Fluoryzacja zębów inaczej zwana lakierowaniem, to prosty zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu ze związkami fluoru w celu wzmocnienia szkliwa. Zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów w jamie ustnej i znacząco zostaje obniżone ryzyko próchnicy.

stomatologia-dziecieca

Ortodoncja w stomatologii dziecięcej

Stomatologia dziecięca to również profilaktyka ortodontyczna. Nowo wyrzynające się zęby stałe muszą mieć odpowiednio dużo miejsca aby rosnąć prosto. U dziecka szczęka lub żuchwa jest często za mała, aby pomieścić w łuku „dorosłe” zęby, a ścisk powoduje krzywienie się dotychczas prostego zgryzu. Wizyty profilaktyczne pomagają wychwycić wszelkie nieprawidłowości zanim dojdzie do trwałych i szpecących zmian w uzębieniu.

Praca domowa

Również w domu warto pracować z dzieckiem. Smakowa pasta bez fluoru, ergonomiczna szczoteczka w żywym kolorze lub z bohaterem ulubionej bajki – to wszystko gadżety, które pokażą, że codzienna higiena jamy ustnej może być świetną zabawą.

Dobra profilaktyka pozwoli naszym najmłodszym przekonać się, że dentysta to przyjaciel i nie ma się czego bać. Dlatego warto rozejrzeć się za kliniką realizującą program profilaktyki dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *