Aktywność fizyczna po 60-tce. Jak pomóc naszym stawom

Wbrew obiegowym opiniom i stereotypom, osoba po 60-tce wcale nie musi spędzać czas wyłącznie w domu przed telewizorem. Aktywność fizyczna jest potrzebna w każdym wieku. Jednak z kolejnymi latami, organizm człowieka nie jest już tak silny, dlatego osoby po 60-tce, które chcą aktywnie spędzać swój czas wolny powinny zadbać m.in. o swoje stawy, których wytrzymałość nie jest już tak duża jak wcześniej.

Aby poprawić ich kondycję, warto wzbogacić dietę o jej suplementy. Zawarte w nich składniki sprawią, że stawy zostaną należycie wzbogacone w niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu, możliwe będzie ich dodatkowe obciążenie podczas ćwiczeń. Dużą rolę odegrają z pewnością kolagenowe suplementy diety, np. 4flex, które sprawią, że wszystkie elementy stawów zostaną odpowiednio zregenerowane.

Ruch potrzebny jest wszystkim. Taki zdrowy styl życia jest szczególnie wskazany dla osób po 60-tym roku życia. Bardzo często niewystarczająca dbałość o wszelkiego rodzaju zajęcia ruchowe jest pośrednią przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Brak ruchu prowadzi m.in. do spadku wytrzymałości całego układu kostnego, również masa mięśniowa ulega redukcji, a tym samym zmniejsza się siła i wytrzymałość takiej osoby. Pojawia się wtedy zwiększone ryzyko pojawienie kontuzji, których skutkiem może być ból stawów. Ćwiczenia dla osób po 60-tym roku życia są wskazane przede wszystkim ze względu na ich stawy, które potrzebują regularnych ćwiczeń.

Sport warto uprawiać w każdym wieku, nie istnieją żadne przeciwwskazania, które mogłyby wykluczyć całkowicie ruch. Należy jednak brać pod uwagę wiek oraz kondycję danej osoby i na podstawie tego dobrać odpowiednie formy aktywności ruchowej. Nie powinny one w żadnym stopniu nadwyrężać organizmu oraz jego poszczególnych elementów, głównie stawów.

Choć aktywność fizyczna kojarzy się zazwyczaj z uprawianiem jakiegoś sportu, to składają się na nią również takie czynności, jak taniec czy spacer. Ważne jest, by nie siedzieć w jednym miejscu, lecz być w ruchu. Dzięki temu starsze osoby znacznie dłużej zachowają sprawność ruchową, uniezależniając się w ten sposób od pomocy osób trzecich. W późniejszym wieku warto wybrać taki rodzaj sportu, który zaciekawi dana osobę. Sprawi to, że częściej będzie ona mieć ochotę na aktywność fizyczną, która będzie przynosiła jej radość. Można oddawać się ćwiczeniom bądź innego rodzaju aktywności np. w gronie znajomych. Każda taka sposobność okaże się wtedy miłym spotkaniem towarzyskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *