Bajki dla niemowląt – dlaczego warto je czytać swoim pociechom?

Bajki odgrywają w życiu dziecka bardzo ważną rolę, czytane od pierwszych chwil życia wpływają na jego rozwój i pomagają poznać otaczający je świat. Ta prosta czynność jest niezwykle ważna dla naszej pociechy, dlatego warto przynajmniej przed snem sięgnąć po bajki dla niemowląt i wspólnie z maleństwem zanurzyć się w świat fantazji.

Świeżo upieczeni rodzice często odkładają czytanie swoim pociechom przynajmniej do czasu, gdy te skończą kilka miesięcy. A to zupełnie niepotrzebne. Już od urodzenia czytajmy naszym maluchom i spędzajmy z nimi jak najwięcej czasu, aby móc stale obserwować i wpływać na ich niezwykle szybki rozwój.

Jakie zalety mają bajki dla niemowląt?

Chyba nikogo z nas nie trzeba przekonywać, że czytanie książek jest wartościową rozrywką i doskonałym sposobem na spędzenie chwili wolnego czasu. Ale jak to przekłada się na dzieci, zwłaszcza jeśli mamy na myśli bajki dla niemowląt? Już spieszymy z odpowiedzią!

  • Przede wszystkim czytanie na głos już w pierwszych dniach czy tygodniach życia naszej pociechy pozwala zbudować silną więź z maleństwem i przyzwyczaja je do głosu rodziców.
  • Modulowanie głosu podczas czytania czy opowiadania bajek umożliwia dziecku powolne rozpoznawanie emocji innych osób i reagowanie na nie w miarę swoich możliwości.
  • Słuchając bajek dziecko uczy się pierwszych dźwięków i słów, które niedługo może zacząć samodzielnie powtarzać.
  • Regularne czytanie pozwala też stworzyć dziecku stały, powtarzalny punkt dnia, który buduje u niemowlęcia poczucie bezpieczeństwa.

Czytanie lub opowiadanie bajek to doskonały sposób na spędzenie czasu z naszą pociechą. Dzięki temu maluch będzie mógł spokojnie wtulić się w ramiona rodzica i słuchając znanego już głosu, odpocząć po dniu pełnym wrażeń.

Jak wybrać odpowiednie bajki dla niemowląt?

Wybór bajek dla niemowląt, podobnie zresztą jak dla starszych dzieci, wcale nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze wiek dziecka i jego zdolności poznawcze. Pierwsze bajki powinny być dość krótkie, zawierać proste słowa i bohaterów, których nasz maluch łatwo będzie mógł sobie wyobrazić. Właśnie dlatego warto opowiadać niemowlętom o ludziach i zwierzętach, bo to właśnie ich będą w stanie zaobserwować na co dzień. Historie te mogą także opisywać kształty, kolory i odgłosy. Dla urozmaicenia, możemy też sięgnąć po wierszyki czy rymowanki, których melodyjność i wyrazisty rytm wzbudzi zainteresowanie i wywoła uśmiech na twarzach małych słuchaczy. Jeśli obawiamy się, że książki szybko znudzą się naszym szkrabom, możemy poszukać ciekawych bajek w Internecie. Znajdziemy je między innymi na stronie www.kaufland.pl/asortyment/kuniboo.html lub na portalach parentingowych poruszających tematykę związaną z rodzicielstwem i rozwojem dzieci już od pierwszych momentów życia. Dzięki takim rozwiązaniom zawsze będziemy mieli pod ręką nową, ciekawą opowieść.

Czytanie wspomaga rozwój dziecka, ale także wpływa na jego późniejsze decyzje – maluch, któremu rodzice czytali w dzieciństwie, dużo chętniej sięgnie po książki w późniejszych latach, jego słownictwo będzie bardziej zróżnicowane, a umiejętność komunikowania się – bardziej rozwinięta. Teraz już wiemy, że nie warto zwlekać, już dziś możemy zacząć wypracowywać nasz nowy rytuał, który w przyszłości zaowocuje samymi sukcesami.

Najpopularniejsze telefony w 2021


Previous post 4 powody, dla których warto wybrać bambusowe rożki i kokony
Next post Najlepsze legowisko dla psa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles