Bezpieczne metody radzenia sobie z bolesnym ząbkowaniem

Wiele jest metod radzenia sobie z bólem, gdy nasze dziecko zaczyna ząbkowanie. Objawy potrafią uprzykrzyć życie i dzieciom, i rodzicom. Jednak coraz mniejsza liczba opiekunów sięga obecnie po silne lekarstwa z paracetamolem lub lidokainą. Rodzice świadomi skutków ubocznych i niebezpieczeństw, które grożą malutkim dzieciom przez podawanie im leków, wybierają naturalne i bezpieczne metody radzenia sobie z bólem. Leki podawane są w przypadkach, gdy jest taka ewidentna konieczność, np. gorączka powyżej 38,5 stopnia Celsjusza.

Ząbkowanie – objawy:

Objawy ząbkowania pojawiają się pojedynczo lub w kilka na raz, lecz wszystko zależy od naszego dziecka. Czasem ząbkowanie przebiega prawie bezobjawowo, a innym razem z wysoką gorączką. Obserwujmy nasze dzieci, aby wiedzieć co się dzieje i jak im pomóc.

Gdy dziecko ząbkuje zdarza się że:

•    staje się płaczliwe, marudne, nie ma humoru,
•    gorzej śpi, budzi się z płaczem, płacze przez sen,
•    nie ma apetytu nawet na swoje ulubione smakołyki, jeżeli jest karmione piersią, to wypuszcza ją po chwili lub gryzie,
•    wkłada ręce do buzi i wszystko gryzie, poza tym mocno się ślini,
•    ma często zaczerwienioną pupę, co wiąże się z tym, że podczas ząbkowania mocz ma odczyn kwaśny,
•    ma katar, biegunkę  lub lekko gorączkuje.

Sposoby na ząbkowanie i objawy bolesności dziąseł:

1.    Przede wszystkim, leki, których skład jest naturalny i które nie wywołują skutków ubocznych, więc są bezpieczne w stosowaniu nawet dla najmniejszych dzieci. Najlepiej wybierać takie, które działają nie tylko przeciwbólowo, lecz także przeciwzapalnie (np. lek Camilia). Możemy takie lekarstwo dać bezpiecznie przed zabawą gryzakiem lub jedzeniem, aby ulżyć dziecku.

2.    Kup swojemu maleństwu odpowiednie gryzaki. Wszystko zależy od tego, jakie upodobania będzie miał młody człowiek – będzie wolał gryźć drewniane, twarde gryzaki, czy raczej gumowe, silikonowe lub materiałowe, czyli mięciutkie. Zainwestuj w taki, który da mu najlepszą ulgę i motywację do zabawy. Zawsze jednak warto mieć w domu gryzak wodny, który skutecznie łagodzi podrażnienia i daje ulgę dziąsłom. Warto też wypróbować naturalne gryzaki – z bursztynu i korzenia irysa – mają one naturalne oleje eteryczne, które działają przeciwzapalnie, poza tym dzieci uwielbiają je ssać, gryźć i się nimi bawić.

3.    Chłodne przekąski z lodówki – np. banan, jabłko, ogórek, to świetne podgryzacze pomiędzy posiłkami, jak również gryzaki naturalne. Dają ulgę dziąsłom, są pożywne oraz świetnie szkolą młodego człowieka w samodzielnym jedzeniu. Jeśli dziecko jeszcze nie siedzi, można włożyć taką przekąskę do gryzaka siatkowego (np. Canpol), wtedy będziemy mieć pewność, że się nie zadławi.

4.    Masaż dziąsełek dziecka to przyjemne z pożytecznym – jednocześnie dajemy ulgę maluchowi, jak i dbamy o higienę jego jamy ustnej. Gazikiem nasączonym wodą lub miękką silikonową nakładką na palec masujmy delikatnie dziąsła i zęby dziecka. Możemy też pójść na kurs masażu Shantala, który pomaga nauczyć dziecko relaksacji i spokoju, poza tym pozytywnie wpływa na więź między rodzicem i dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.