Zakupy przez internet to oczywiście ogromna wygoda. Można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, bo nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy usiąść wygodnie ze smartfonem w ręku lub przed ekranem komputera. Sklepy internetowe są dostępne przez całą dobę, więc każdy moment jest dobry na przejrzenie oferty i złożenie zamówienia. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, aby zachować ostrożność, bo niestety nie brakuje też nieuczciwych osób.
Zawsze istnieje większe lub mniejsze ryzyko padnięcia ofiarą cyberprzestępcy. Kluczowe będzie to, aby odpowiednio się zabezpieczyć, co pozwoli uchronić się przed wyciekiem danych i utratą pieniędzy.
Zakupy online na co zwracać uwagę, aby uniknąć niemiłych niespodzianek?
Robienie zakupów przez internet ma mnóstwo zalet, ale trzeba być także świadomym pewnych pułapek, w które czasem można wpaść. Warto poznać potencjalne zagrożenia, które czekają w sieci, aby być na nie odpowiednio przygotowanym. Wiedza to podstawa, bez niej trudno uniknąć pomyłek. Oczywiście każdy uczy się na błędach, ale można ich uniknąć. Pierwszą kwestią jest kupowanie wyłącznie w sprawdzonych sklepach internetowych. Każdego roku pojawiają się kolejne strony, które oferują rozmaite produkty lub usługi online.
Niestety nie każda witryna będzie godna zaufania. Należy zweryfikować sklep internetowy przed złożeniem zamówienia. Nie powinno się nawet podawać swoich danych wrażliwych, jeśli nie ma się pewności odnośnie wiarygodności danego sprzedawcy. Zakup na OLX jest mniej bezpieczny niż na Allegro, które chroni swoich użytkowników. Sprawdzać należy nawet dokładnie nazwy stron i ich domeny. Niektórzy tworzą fałszywe strony, podszywając się pod dobrze znany witryny. Nieświadoma zagrożenie ofiara podaje dane personalne i nawet wpłaca pieniądze na konto oszusta.
W przypadku zakupów przez internet należy mieć na uwadze to, czy przy adresie URL na stronie sklepu znajduje się znak zamkniętej kłódki. Oznacza ona szyfrowanie połączenia, dzięki czemu żadna osoba trzecia nie jest w stanie przechwycić danych użytkownika. Witryny korzystające z SSL są godne zaufania, bo przesyłane na nich dane są bezpieczne, poufne. Protokół SSL stał się obecnie standardem, więc jeśli strona nie ma takiego zabezpieczenia, to staje się podejrzana i lepiej ją opuścić.
Pamiętać należy również o tym, aby podczas robienia zakupów online podawać wyłącznie niezbędne dane. Jeśli ktoś wymaga numeru PESEL, numeru ubezpieczenia lub nazwiska panieńskiego matki, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to oszust. Podanie takich informacji pozwala nawet na wzięcie pożyczki na cudze nazwisko. W sklepach internetowych wystarczające jest wpisanie swojego imienia i nazwiska, numeru telefonu, adresu e-mail i adresu, na który ma zostać wysłana przesyłka.
O czym warto pamiętać podczas kupowania przez internet?
Wiele osób popełnia podstawowy błąd, przez który ich konto może zostać przejęte przez hakera. Chodzi tutaj o zbyt łatwe hasła, proste do odgadnięcia. Kluczowe będzie to, aby były one silne, czyli zawierały wiele różnych znaków (duże litery, cyfry, znaki specjalne).
Nie można również stosować jednego hasła na wszystkich stronach. Wystarczy przejęcie jednych danych, aby potem były one sprawdzane na innych witrynach. Unikalne i różnorodne hasła to podstawa, zmniejsza diametralnie ryzyko włamania na konto. Świetną opcją będzie także uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Wprowadza je coraz więcej sklepów. Podanie specjalnego kodu lub wysłanie SMS gwarantuje dodatkową ochronę.
Znaczenie ma również regularne sprawdzanie swojego konta bankowego, co pozwoli wykryć podejrzane działania na nim. Jeśli w historii rachunku bankowego znajdzie się dziwny przelew, to trzeba od razu zainterweniować. Zwiększa to szansę na odzyskanie pieniędzy lub uchronienie się przed kolejnymi stratami.
Bardzo ważną kwestią w przypadku robienia zakupów w internecie jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego, trzeba to zrobić zarówno na komputerze, jak i na telefonie. Niestety nie brakuje osób, które próbują zainfekować system, wyłudzić dane i uzyskać dostęp do konta ofiary.
Zaufany program antywirusowy od sprawdzonego dostawcy to podstawa. Nie należy również klikać w podejrzany odnośniki wyświetlające się na stronach internetowych lub wiadomościach wysłanych na maila. Wystrzegać należy się korzystania z publicznego wifi, bo stwarza to duże ryzyko przejęcia danych przez cyberprzestępców. Niektórzy podszywają się nawet pod godne zaufania źródła, czyli pod przykładowo instytucję bankową, lokal gastronomiczny lub dworzec. Czekają na to, aby ktoś skorzystał z wifi, zalogował się na swoje konto, pokazując tym samym swoje dane.