Bilirubina całkowita – kiedy warto wykonać badanie?

U pacjentów, którzy mają podejrzenie zakażenia żółtaczką, ale również u niemowląt krótko po urodzeniu istotna jest bilirubina całkowita. Poziom jej stężenia jest punktem wyjścia do diagnostyki wielu różnych chorób, nie tylko wirusowego zapalenia wątroby. Sprawdź, czym jest bilirubina całkowita, w jaki sposób przebiega jej badanie oraz na jakie ewentualne choroby może wskazywać wysokie stężenie bilirubiny.

Czym jest bilirubina?

Badanie stężenia bilirubiny całkowitej stanowi jeden z podstawowych elementów diagnostyki chorób wątroby. Czym w ogóle jest bilirubina? Najprościej mówiąc, jest to żółty barwnik, pochodzący z rozpadu krwinek czerwonych – konkretniej hemu, stanowiącego składnik hemoglobiny. Końcowa przemiana bilirubiny umożliwia jej wydalenie w organizmu.

Kiedy warto wykonać badanie bilirubiny całkowitej?

Badanie bilirubiny wykonuje się zazwyczaj u dwóch grup pacjentów: noworodków i osób dorosłych. W pierwszym przypadku decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz pediatra, zajmujący się małymi pacjentami na oddziale noworodkowym. Pomiar może wykazać zachorowanie na żółtaczkę. Lekarz może zlecić pomiar tego barwnika w wyniku podejrzenia nieprawidłowości i próbie zdiagnozowania pacjenta.

Zlecenie lekarza kontrolnie dotyczy noworodków. W przypadku najmłodszych, dopiero co urodzonych pacjentów, personel chce często poznać rodzaj żółtaczki. Żółtaczka fizjologiczna jest stanem naturalnie występującym, natomiast żółtaczka patologiczna w przypadku niemowląt bywa dolegliwością groźną. Znając poziom stężenia bilirubiny całkowitej, lekarz jest w stanie wdrożyć odpowiednie i skuteczne procedury leczenia.

W jakim celu wykonuje się badanie bilirubiny?

Badanie bilirubiny wykonuje się w celu sprawdzenia stanu wątroby. W przypadku pacjentów dorosłych oznaczenie poziomu bilirubiny ma znaczenie w sytuacji diagnostycznej, gdy zachodzi podejrzenie występowania niedokrwistości hemolitycznej. W ten sposób można wykryć między innymi uszkodzenie wątroby. Stąd też oznaczanie bilirubiny odgrywa ważną rolę w diagnostyce chorób wątroby. Uzyskany w wyniku badania wynik musi zostać jeszcze odpowiednio omówiony i wyjaśniony przez lekarza.

Podwyższone wartości bilirubiny – o czym mogą świadczyć?

Podwyższony poziom bilirubiny całkowitej może wiązać się z podejrzeniem występowania u pacjenta wirusowego zapalenia wątroby (WZW), sytuacją uszkodzenia hepatocytów (na skutek zatrucia), występowaniem chorób dróg żółciowych czy trzustki. Wśród źródeł problemu może leżeć też zespół Gilberta, zespół Cirglera-Najjara, zespół Dubina-Johnsona. Ponadto podwyższony poziom bilirubiny jest charakterystycznym objawem marskości wątroby, kamicy nerkowej, ale także nowotworu. Jak wygląda badanie bilirubiny?

Przebieg badania jest dość prosty. Opiera się na pobraniu krwi pacjenta. Osoba badana powinna stawić się na czczo, a także przekazać lekarzowi informację na temat ewentualnych leków, które zażywa. Środki farmakologiczne mogą bowiem zniekształcić wynik badania. Warto wiedzieć, że normy bilirubiny całkowitej wynoszą poniżej 17 µmol/l (1 mg%). Warto wiedzieć, że zmniejszone stężenie bilirubiny jest neutralne pod kątem diagnostycznym i nie należy się nim przejmować.

Ile kosztuje badanie bilirubiny całkowitej?

Koszt oznaczenia poziomu stężenia bilirubiny całkowitej nie jest wygórowany. W zależności od konkretnej placówki medycznej i miasta jego cena waha się pomiędzy 10 a 20 złotych.

Przeczytaj więcej o badaniu bilurbiny całkowitej na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/bilirubina-calkowita/.

Previous post Połóg i jego psychologiczna strona – materiał poradnikowy położnej
Next post Oryginalny design w pokoju Twojego dziecka – zajrzyj do sklepu z naklejkami na ścianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles