Ciąża – czyli nigdy nie wiesz, co Cię czeka


Jak miną mi 9 miesięcy?

Można przypuszczać, że ciąża minie nam podobnie jak naszej mamie czy babci. Jednak nie ma żadnej gwarancji, że tak będzie. To, jak przebiega ciąża to kwestia bardzo indywidualna.

Wymioty i mdłości

Choć najbardziej poznanym objawem pierwszych tygodni ciąży są wymioty, to nie każda przyszła mama cierpi z ich powodu. Kobieta może odczuwać jedynie mdłości w ciąży, które mijają po profilaktycznych prostych czynnościach, inne natomiast mogą mieć problem ze zjedzeniem czegokolwiek w pierwszych tygodniach ciąży, co wymusi lekarza prowadzącego podłączenie przyszłej mamy do kroplówki.

Aktywnie

Wiele mam planuje, że ciążę spędzi aktywnie, dbając nie tylko o zdrowe odżywiania, ale również o to, by znajdywać czas na spacer, czy nawet uprawianie sportu. Niestety często okazuje się, że ciąża jest zagrożona i przyszła mama otrzymuje zalecenie, by spędzić ją w łóżku lub nawet zostaje przyjęta do szpitala.

Ilość badań

W prawidłowo przebiegającej ciąży wykonuje się wiele badań. Fakt ten jest często powodem zdziwienia. Jednak często ze względu na wiek, predyspozycje genetyczne oraz inne zmiany istnieje konieczność wykonania większej liczby badań. Dzisiaj coraz częściej wykonuje się również badania i operacje w łonie matki. Tego niestety nie da się przewidzieć przed zajściem w ciążę.

Waga

Powodem zaskoczenia dla wielu mam może być również waga w ciąży. Często niepokój budzi zbyt szybko gromadzone kilogramy lub też za wolne przybieranie na wadze. Podobnie obserwuje się również zmiany w wyglądzie brzucha, stąd wiele przyszłych mam zarówno wagę, jak i wygląd w ciąży obserwuje z prawdziwym zdziwieniem, często pozostając pod wrażeniem zaistniałych zmian oraz żyjąc w przekonaniu, że nigdy nie stracą ciążowych krągłości.


Poród

Przed porodem wiele mam pisze plany, myśli o tym, jak chce powitać swoje dzieci, jednak w praktyce sytuacja często wygląda zupełnie inaczej niż zaplanowaliśmy. Poród rządzi się swoimi prawami i zaskakuje nas w innym terminie niż się spodziewaliśmy oraz w odmiennych okolicznościach niż chcieliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *