Co było pierwsze – jajko czy papier toaletowy?


Na początku był chaos…

Żadne stulecia nie zaważyły tak bardzo na higienie ludzkości jak XIX i XX wiek. W 1887 r. w USA ruszyła masowa produkcja pieluch. Wykonane z tkaniny kształtem przypominały obecnie dostępne pieluchy tetrowe. Niemal równocześnie chusteczki do nosa przestały być używane wyłącznie przez dwory królewskie i arystokrację, stając się produktem powszechnego użytku. Tym samym zaczęła się moda na higienę. Z roku na rok świadomość społeczna i postęp technologiczny zwiększały się. Dziś wiemy, że rokiem przełomowym był  1872. Wtedy to czterech młodych biznesmenów połączyło siły i stworzyło Kimberly, Clark and Co. Był to początek rewolucji w higienicznym świecie. Pierwsze zmiany nastąpiły jeszcze pod  koniec XIX wieku. W latach 90. bracia Scott, twórcy Scott Paper Company, firmy, która obecnie należy do koncernu Kimberly-Clark, wynaleźli perforowany papier toaletowy w rolkach. Wynalazek braci stopniowo wyparł dotychczas używane papierowe listki o wymiarach ok. 60×90 cm oraz inne substytuty nowoczesnego papieru toaletowego, którymi były m.in. wełna, koronki i włókna konopi.

Wiek XX wiekiem higieny
Prawdziwa rewolucja technologiczna i światopoglądowa nastąpiła jednak już w XX wieku. Pierwsze starcie w walce o nowoczesną higienę  miało miejsce w 1921 r. Kimberly-Clark jako pierwsza firma na świecie przełamała zasadę sprzedawania produktów higienicznych dla kobiet w kartonowych, nieobrandowanych i nierzucających się w oczy pudełkach. Produkty higieniczne dla kobiet zaczęły nosić logo Kotex, a ich reklama zszokowała Stany Zjednoczone. Naruszała tabu, jakim był temat menstruacji. Trzy lata później Kimberly-Clark przedstawił nowy produkt, który następnie wpisał się w historię higieny. Była to chusteczka Kleenex, początkowo stosowana jako produkt do demakijażu, z czasem zmieniła swoje przeznaczenie i była używana jako substytut chusteczki do nosa z tkaniny. Tak powstała współczesna jednorazowa chusteczka higieniczna. Kolejne lata przyniosły wynalazki w systemie pakowania, które nadały chusteczkom obecny kształt: karton z perforowanym otwarciem (1928 r.) i małe paczuszki mieszczące się w kieszeni (1932 r.).

Następne zmiany objęły produkty dla dzieci. W 1978 r. pojawiły się jednorazowe pieluszki Huggies. Pokolenie, które jako pierwsze z nich korzystało ma obecnie 30 lat.

Już w pierwotnej wersji Huggiesów zastosowano niespotykane dotąd rozwiązania, m.in. elastyczne wykończenia chroniące skórę dziecka przed otarciami. Od tamtego czasu stopniowo wprowadzano w nich rewolucyjne zmiany. Świat ujrzały nowe, specjalistyczne pieluszki do pływania oraz te przeznaczone dla dzieci moczących się w nocy.

10. urodziny!
Dokładnie 10 lat temu era Kimberly-Clark nastała w Polsce. Poprzedził ją trudny okres dla handlu i jeszcze trudniejszy dla higieny. W latach 80. półki świeciły pustkami, przed sklepami ustawiały się kolejki, a pieluchy można było kupić wyłącznie na kartę ciążową i to w maksymalnej ilości 10 szt. tetrowych i 2 flanelowe. Dekadę później polskie sklepy były wypełnione po brzegi, a na półkach pojawiły się pieluszki Huggies, jako pierwsze produkty Kimberly-Clark dostępne w Polsce. Dziś Kimberly-Clark świętuje 10 rocznicę obecności w naszych domach, a pierwsze pokolenie, które korzystało z pieluszek Huggies uczęszcza obecnie do 4 klasy szkoły podstawowej.

Na sklepowych półkach możemy ponadto znaleźć takie marki Kimberly-Clark jak: Velvet, Classic, Huggies Little Swimmers, Huggies DryNites, Huggies Pull-Ups.

***
Kimberly-Clark wraz ze swoimi rozpoznawalnymi na całym świecie markami stanowi nieodłączną część życia mieszkańców ponad 150 krajów. Każdego dnia 1,3 miliarda osób, czyli prawie ¼ ludności całego świata, w trosce o swoje zdrowie i higienę osobistą wybiera produkty Kimberly-Clark. Marki Kleenex, Velvet, Huggies, Pull-Ups, Kotex i Depend plasują się na pierwszej lub drugiej pozycji w ponad 80 krajach. Więcej informacji o Kimberly-Clark znajduje się na stronie www.kimberly-clark.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.