Co musisz wiedzieć o chorobie Hashimoto?

Co musisz wiedzieć o chorobie Hashimoto? Co ją powoduje, jak zwalczać jej objawy i czego unikać. Dowiedz się wszystkiego o Hashimoto.

Na czym polega choroba Hashimoto?

To choroba autoimmunologiczna tarczycy, na którą cierpi coraz więcej kobiet. W skrócie – w trakcie niej organizm wytwarza przeciwciała, które niszczą tarczycę. W efekcie może dochodzić do niedoczynności tarczycy.

Często przez długi czas nie daje ona żadnych objawów albo takie, których nie kojarzysz od razu z chorobą, jak zmęczenie czy nagłe tycie.

Dlatego jeśli zauważysz u siebie suchość skóry, nagłe przybieranie na wadze, zmęczenie, senność, obniżenie nastroju, zaburzenia cyklu miesięcznego czy wypadanie włosów, warto zbadać wtedy tarczycę.

Hashimoto można wykryć badając hormony tarczycy, przeciwciała przeciwtarczycowe, które są w chorobie podwyższone, oraz wykonując usg tarczycy.

Co może powodować Hashimoto?

Nie do końca jeszcze wiadomo, co wywołuje chorobę, ale duży wpływ mają geny. Jeśli ktoś z Twojej rodziny na nią cierpiał, istnieje ryzyko, że Ciebie też może dotknąć. Bardziej zagrożone są też osoby, które mają już inną chorobę autoimmunologiczną, jak na przykład łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry.

Na zaostrzenie czy aktywację choroby wpływ mogą mieć też czynniki zewnętrzne, takie jak stres, zanieczyszczenia z powietrza, kosmetyków i chemii gospodarczej czy zła dieta. Dlatego coraz częściej mówi się o tym, żeby przy pojawieniu się choroby należy prowadzić jak najbardziej zdrowy i zrównoważony tryb życia. Od zdrowej diety po stosowanie naturalnej pielęgnacji. O tym jak ją znaleźć przeczytasz w materiale „Jak znaleźć kosmetyki prawdziwie naturalne?„.

Jak łagodzić objawy choroby?

Przy stwierdzeniu Hashimoto można zwalczać jego objawy poprzez wyrównanie poziomu hormonów tarczycy, zwłaszcza, gdy istnieje niedoczynność tarczycy. Wtedy endokrynolog może przepisać Ci specjalne hormony. Często dobre wyniki przynosi też specjalna dieta, stosowana przy schorzeniach autoimmunologicznych oraz sport.

W przypadku Hashimoto, aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy, takie jak wypadanie włosów czy suchość skóry, warto przyjmować też suplementy na te problemy z naturalnymi składniki. Znajdziesz je w aptekach internetowych, takich jak wapteka.pl.

Czasem Hashimoto może być też wywołane nietolerancją glutenu, laktozy czy innych składników pokarmowych, dlatego warto przebadać się na alergie i nietolerancje pokarmowe. Wtedy wyeliminowanie alergenów może spowodować cofnięcie się objawów choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *