Deskowanie stropu

Pod pojęciem deskowania znajduje się tworzenie pewnego rodzaju formy służącej do nadawania kształtu betonowej mieszance. Forma ta także nosi nazwę deskowania bądź szalunku. Nazwa ta wzięła się stąd, że niegdyś do wytwarzania form wykorzystywane były tylko drewniane deski oraz elementy, przy pomocy których były one łączone. Obecnie wykorzystać można różne materiały, w zależności od indywidualnych potrzeb. Deskowanie wykorzystane być może podczas wykonywania różnych konstrukcji żelbetowych i betonowych.

Nowoczesne deskowania systemowe

Deskowania podzielić można na kilka sposobów.

Deskowanie indywidualne i inwentaryzowane

W pierwszej kolejności rozróżniamy deskowania indywidualne oraz deskowania inwentaryzowane. Indywidualne stosowane są jednorazowo, na przykład podczas budowy konstrukcji o dość nietypowych kształtach. Deskowania inwentaryzowane budowane są natomiast z elementów wielokrotnego użytku.

Metoda użycia

Kolejnym czynnikiem, na podstawie którego można podzielić deskowania jest metoda ich użycia. Wyróżniamy:
– szalunki przestawne, które są demontowane i montowane w nowym miejscu na tej samej lub innej budowie, wówczas, gdy po mieszanka betonowa stwardnieje
– szalunki przesuwne – po stwardnieniu mieszanki ustawiane w nowym miejscu, jednak bez konieczności wykonania wcześniejszego demontażu,
– szalunki ślizgowe – po stwardnieniu mieszanki przesuwane w płaszczyźnie lica konstrukcji. Wykorzystywane są na przykład podczas budowy wysokich mostowych filarów, gdzie deskowania montowane są u dołu, wokół przygotowanego wcześniej zbrojenia. Po stwardnieniu betonu i odczekaniu wymaganego czasu, szalunki są następnie przesuwane w górę.
Wszystkie wymienione powyżej systemy deskowań – bez względu na metodę ich użycia – łączy to, że konstruowane są one w taki sposób, by montaż przebiegał sprawnie, był wygodny i szybki. Obecnie deskowania systemowe wykonuje się przy wykorzystaniu płyt i konstrukcji wspierających szalunki. Łączy się je ze sobą przy pomocy wskazanych w instrukcji elementów. Mogą to być elementy takie jak rygle wielofunkcyjne, ścienne, narożne, bądź kątowe, a także elementy takie jak specjalne łączniki, nakładki i śrubunki oraz klamry kołnierzowe, zębatkowe i ryglujące. W deskowaniach systemowych znajdują się zazwyczaj różne akcesoria, które znacznie ułatwiają pracę, na przykład ochronne barierki, pomosty betoniarskie czy też automatyczne zawiesia.

Deskowanie stropu

W dzisiejszych czasach na popularności zyskują innowacyjne i nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich są dobre jakościowo, profesjonalnie zaprojektowane i wykonane systemy szalunkowe. Mogą one znacznie przyspieszyć i ułatwić pracę na budowie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju stropu. Stropowe deskowania składają się z poziomej konstrukcji. Jest ona podparta poszyciem deskowania, obciążenie przeniesione jest na rusztowanie podporowe. Konstrukcja ta daje wiele możliwości zastosowania, jest szybka, wygodna w użyciu i bezpieczna.

Najpopularniejsze telefony w 2021


Previous post Czym powinno charakteryzować się obuwie komunijne?
Next post Jak wybrać odpowiedni papier do drukowania zdjęć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles