Dieta na zdrowe stawy dedykowana do osób 60+

Większość z nas, nie myśli zbyt wiele o swoich stawach, dopóki nie zaczną boleć. Jednak zasługują one na uwagę na długo przed tym, zanim staną się przyczyną ciągłego dyskomfortu. Zapobieganie jest najlepszym lekarstwem, a najlepszym sposobem zapobiegania jest odpowiednia dieta na zdrowe stawy.

Dbaj o odpowiedni poziom wapnia

Wapń jest kluczowy dla zdrowych zębów i kości. Odgrywa on również bardzo ważną rolę w zdrowiu i właściwym funkcjonowaniu nerwów i tkanki mięśniowej. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że nie przyjmuje wystarczającej ilości tego ważnego składnika odżywczego w swojej diecie. Dieta po 50 powinna dostarczać 1300mg/dzień dla kobiet i 1000mg/dzień dla mężczyzn.

Jedzenie i picie dwóch do czterech porcji produktów mlecznych i pokarmów bogatych w wapń dziennie pomoże zapewnić odpowiednią ilość wapnia w diecie. Aby mieć pewność, że dostarczasz sobie odpowiednią ilość tego pierwiastka codziennie włączaj do swojej diety produkty mleczne. Wybieraj mleko, jogurty i sery.

Zadbaj też o to, aby każdego dnia na Twoim talerzu znalazła się porcja zielonych warzyw: brokułów, groszku, kapusty lub szpinaku. Jeśli nie tolerujesz nabiału lub wolisz go unikać, istnieją inne alternatywne produkty o wysokiej zawartości wapnia, np. napoje sojowe, migdałowe czy ryżowe wzbogacone wapniem.

Witamina D na zdrowe stawy

Witamina D jest niezbędna do wchłaniania wapnia, rozwoju kości, funkcjonowania układu odpornościowego i łagodzenia stanów zapalnych. Najlepszym źródłem tej witaminy jest światło słoneczne – wystarczy spędzić chociaż 15 minut dziennie na słońcu, aby znacząco podnieść jej poziom.

Dla tych, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego, poziom witaminy D można uzupełnić także poprzez niektóre pokarmy. Z wiekiem skóra staje się mniej wydajna w wytwarzaniu witaminy D, dlatego źródła pokarmowe stają się coraz ważniejsze. Dieta dla 50 latka oraz dieta dla 60 latka powinna zatem uwzględniać tłuste ryby (doskonałym źródłem tej witaminy są łosoś i tuńczyk), produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, jaja i produkty mleczne z dodatkiem witaminy D. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu spożycia witaminy D: 10 mikrogramów dla osób w wieku 50-70 lat i 15 mikrogramów dla osób powyżej 70 roku życia.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Kwasy Omega-3 są składnikiem diety niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Poprawiają wchłanianie wapnia. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomogą także w ochronie stawów: mają działanie przeciwzapalnie, łagodzą dolegliwości bólowe i sztywność stawów.

Doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 są ryby zimnowodne, takie jak tuńczyk, łosoś, pstrąg, halibut i sardynki. Przyjmowanie codziennego suplementu oleju rybnego to kolejny sposób na przyswojenie Omega-3. Dieta dla 50 latka powinna zawierać także orzechy (nasiona lnu i chia, orzechy włoskie), oleje roślinne (olej lniany, olej sojowy i olej rzepakowy) oraz żółtka jaj. Składniki te także są bogatymi źródłami kwasów tłuszczowych.

Kolorowe owoce

Dieta po 50 nie powinna zawierać zbyt dużych ilości owoców z powodu ich wysokiej zawartości cukru, ale prawdą jest, że wiele z nich to doskonałe przeciwutleniacze. Podobnie jak w przypadku warzyw, niektóre owoce są bardziej skuteczne w zmniejszaniu stanów zapalnych w organizmie niż inne. Szczególnie istotne są jagody – bogate w antocyjany – jedne z najsilniejszych flawonoidów. Pomagają one „wyłączyć” reakcje zapalne w organizmie (a choroby stawów, to właśnie stan zapalny).

Kolejne bogate w błonnik, przeciwzapalne owoce to jabłka, które dodatkowo przynoszą korzyści dla zdrowia jelit. Na liście najlepszych owoców na zdrowe stawy znajduje się też ananas, ze względu na zawartość bromeliny, składnika odżywczego, który zmniejsza ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jednak większość bromeliny znajduje się w łodydze i rdzeniu ananasa, więc zmiksuj rdzeń w smoothie, aby uzyskać maksymalne korzyści. Dieta dla 60 latka powinna zawierać także pomidory. Są one bogate w silny przeciwutleniacz, likopen. Gotowane zawierają go jeszcze więcej niż surowe. Pamiętaj, aby spożywać skórkę, aby uzyskać jak najwięcej korzyści.

Rehabilitacja stawów

W życiu zdarzają się jednak sytuacje, w których zdrowa dieta to za mało. Chociaż może ona istotnie poprawić stan zdrowie, po operacji lub urazie stawu, kluczowa w powrocie do pełnej sprawności zawsze jest rehabilitacja. Wygoda oraz komfort podczas codziennej rehabilitacji jest bardzo ważnym elementem w procesie leczenia seniora. Pomóc w tym mogą łóżka rehabilitacyjne marki Elbur, które dostosowane są także do użytkowania w środowisku domowym.

Umożliwiają one choremu wstawanie, siadanie czy częstą zmianę pozycji, a także zdecydowanie ułatwiają opiekę wszystkim, którzy zajmują się osobą o pewnym stopniu niepełnosprawności ruchowej. Istotny jest odpowiedni dobór modelu łóżka rehabilitacyjnego, tak aby jak najlepiej dopasować je do wymagań osoby korzystającej z tego produktu. Różnorodność oferty marki Elbur jest odpowiedzią na potrzeby osób chorych, dla których regeneracja i leczenie w komfortowych warunkach jest kwestią niezwykle istotną.

Previous post Osteopata i fizjoterapeuta z Krakowa – 2 specjalistów, którzy kompleksowo zadbają o zdrowie Twojej rodziny
Next post Jak wybrać ozonator do domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles