Dieta sokowa – na czym polega i kto może ją stosować?

Chroniczne zmęczenie, stres czy przepracowanie, a także jadłospis ubogi w warzywa i owoce, prowadzą do zaburzenia homeostazy organizmu. Równowagę może jednak szybko i łatwo przywrócić dieta sokowa.

Głównym celem terapii sokowej jest przyspieszenie metabolizmu i oczyszczenie organizmu. picie soków powoduje, że składniki odżywcze ekspresowo dostają się do każdej komórki ciała, dzięki czemu cały organizm czuje się znacznie lepiej niż przed rozpoczęciem diety.

Na czym polega dieta sokowa?

Kuracja sokowa opiera się na całkowitej rezygnacji z pokarmów stałych na rzecz soków warzywnych, owocowych i warzywno-owocowych. W diecie sokowej nie stosuje się kawy i mocnej herbaty, papierosów, alkoholu i cukru – ich przyjmowanie może zniweczyć efekty diety.

Osoba na diecie sokowej spożywa jedynie soki – 5 lub 6 razy dziennie, z których każdy powinien mieć objętość około 0,5 litra. Można wykorzystywać dowolne składniki soków, przy czym zaleca się, aby, ze względu na wysoką zawartość fruktozy, na śniadanie spożywać soki owocowe, natomiast na obiad i kolację soki warzywne, np. sok z brokuła.

Efektem powinno być usunięcie z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii oraz regulacja pracy układu trawiennego poprzez dostarczenie do niego dużej ilości błonnika pokarmowego.

Kto nie powinien stosować diety sokowej?

Detoks sokowy przynosi wiele korzyści, jednak nie jest przeznaczony dla każdego. Jest to dieta niepełnowartościowa, a więc nie dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, co przy długotrwałym stosowaniu, może owocować zmęczeniem, zniechęceniem i osłabieniem.

Diety sokowe nie są przeznaczone dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, dla młodzieży i dzieci, dla osób starszych oraz aktywnych fizycznie. Powinny z niej zrezygnować również pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe. Stosowanie diety sokowej dla dorosłej, zdrowej osoby, należy ograniczyć do maksymalnie siedmiu dni.

Szybkie oczyszczenie organizmu

Zdrowe nawyki żywieniowe można wprowadzać na wiele różnych sposobów, a jednym z nich jest właśnie dieta sokowa. Przygotowywanie soków nie jest czaso- i pracochłonne, jednak chcąc zrezygnować z samodzielnego robienia napojów, można zamówić catering dietetyczny, opracowany przez profesjonalnego dietetyka.

Porcja świeżych soków zostanie codziennie dostarczona pod drzwi mieszkania, a sokowy detoks można stosować bez wkładania w to wysiłku i samodzielnego robienia zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.