Dieta w ciąży – jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie?

„Musisz teraz jeść za dwoje”, „Kawa może zaszkodzić dziecku”, „Surowe mięso? Wykluczone!” – prawdopodobnie każda przyszła mama choć raz usłyszała jedną z tych porady z ust mamy, teściowej czy koleżanki. Czy kobiety w ciąży rzeczywiście powinny unikać pewnych produktów i przyjmować nadprogramową dawkę kalorii? Do kogo się udać z pytaniami dotyczącymi zasad prawidłowego odżywiania w ciąży? Sprawdziliśmy!

Dieta w ciąży – czego absolutnie nie wolno?

Choć ta informacja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, warto nieustannie o tym przypominać: nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży! Każda ilość alkoholu może prowadzić do poważnych wad rozwojowych płodu: zespołu FAS (Płodowego Zespołu Alkoholowego), uszkodzeń mózgu, wad nerek, serca, a także problemów ze wzrokiem i słuchem. Spożywanie alkoholu w ostatnim trymestrze może także wywołać przedwczesny poród.

Czego powinny unikać kobiety w ciąży?

Lekarze odradzają spożywania surowych ryb i mięsa ze względu na ryzyko zakażenia toksoplazmozą. Warto więc poczekać z ulubionym sushi do momentu porodu. A co z kawą, bez której wiele przyszłych mam nie wyobraża sobie poranków? Kawa w ciąży nie jest zabroniona! Wielu ekspertów jest jednak zdania, że maksymalna dawka kofeiny dla kobiet w ciąży to 200 mg. Wiele pań zastępuje więc zwykłą kawę napojami zbożowymi.

Co więc powinno się znaleźć w diecie kobiet w ciąży?

Warto raz na zawsze uporać się z jednym z najczęściej powielanych mitów. Kobieta w ciąży, od momentu, w którym dowiaduje się, że nosi pod sercem dziecko, nie musi (a nawet nie powinna bez wyraźnych zaleceń lekarskich) przyjmować podwójnej dawki kalorii. Ciąża to doskonały moment, aby lepiej przyjrzeć się temu, co ląduje na naszym talerzu. Choć dla wielu osób ta informacja wciąż może być zaskoczeniem, kobiety w ciąży nie muszą przestrzegać specjalnej, rygorystycznej diety (jeśli nie ma ku temu przesłanek medycznych). W ciąży, ale nie tylko, warto unikać tzw. pustych kalorii pochodzących ze słodyczy czy fastfoodów.

Dieta przyszłych mam powinna być bogata w produkty zawierające takie składniki odżywcze jak kwas foliowy, żelazo czy witaminy A, C, D, E i K. Warto postawić na owoce, które są źródłem węglowodanów, warzywa, tłuste ryby morskie zawierające kwasy omega-3, produkty pełnoziarniste, nabiał oraz chude mięso. Pamiętaj, że to, co jesz, ma ogromny wpływ nie tylko na rozwój dziecka, ale także na Twoje samopoczucie. Przyszłym mamom często towarzyszą nudności, wymioty i zgaga, zwłaszcza w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży. Prawidłowa, urozmaicona dieta oraz unikanie używek może nieco złagodzić te dolegliwości.

Gdzie szukać pomocy w sprawie odżywiania w ciąży?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych nie jest wskazany dla mającego przyjść na świat maluszka. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z prawidłowym odżywianiem w ciąży lub suplementacją, skontaktuj się z lekarzem lub dietetykiem – odpowiedzą oni na wszystkie pytania i rozwieją wątpliwości. Ginekologia w Kartuzach? Ginekologa i dietetyka w Kartuzach znajdziesz na przykład w wielospecjalistycznym centrum medycznym MedicaPark.

Previous post Ciasta bezglutenowe. Czym zastąpić tradycyjną mąkę?
Next post Co na wypadanie włosów? Przyczyny łysienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles