Domowy zestaw do robienia wina – kluczowe elementy

Domowy wyrób wina ma wielowiekową tradycję. Mimo zmieniającej się technologii i postępu w wielu sferach życia podstawowy sprzęt, który jest potrzebny do domowego przygotowania tego alkoholu nie zmienił się zasadniczo.

Podstawowym elementem „kolekcji” każdego miłośnika wina jest naczynie, w którym będzie przebiegać fermentacja. Tradycyjnie jest to balon szklany o dowolnej pojemności. Zwykle jest to 5 do 50 litrów. Balony mogą być umieszczone w wiklinowych lub plastikowych koszach. Naczynie szklane musi być odpowiednio zamknięte na okres przygotowania wina. Potrzebna jest też specjalna rurka fermentacyjna. Można spotkać plastikowe albo szklane rurki. Ich podstawowy cel jest prosty – pełnią rolę zaworu, który oddziela nastaw od powietrza atmosferycznego. To właśnie poprzez rurki fermentacyjne wino „bąbluje” – w trakcie fermentacji alkoholowej wydziela się gaz, który powoduje charakterystyczny hałas. Naczynie z winem musi być poza tym szczelnie zamknięte. Tu przydają się korki różnego typu.

wine-glass-110988_640

Korki potrzebne są również w procesie butelkowania wina. Wyróżniamy dwa podstawowe typy – naturalne i syntetyczne. Oczywiście, konieczne są również same butelki w różnych odmianach i pojemnościach. Jeśli jest to konieczne, domowy producent wina potrzebuje też osobnych naczyń do klarowania wina.

Każdemu, kto domowym sposobem produkuje wino potrzebny będzie też wężyk, który służy do spuszczania nastawu w trakcie produkcji i po nim. To wszystko – te kilka podstawowych elementów całego zestawu do produkcji wina w zasadzie wystarczy, aby móc przygotowywać alkohol na własne potrzeby.

Oczywiście, potrzebny jest też surowiec. Ale ogólne nakłady, które trzeba ponieść, by cieszyć się domowymi winami nie są wysokie. W sklepie ALEMBIK dysponujemy wszystkim, co jest potrzebne, by taką produkcję rozpocząć i cieszyć się trunkiem własnej produkcji.

 

Zestaw do wina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *