Dziecko u optyka – to warto wiedzieć

Trudny wybór

Jeśli ktoś już próbował wybrać dla siebie okulary – wie, że nie jest to łatwe zadanie, a jeszcze trudniej wybrać dla kogoś innego. Idealne okulary dla dziecka to takie, które są wygodne, wytrzymałe i oczywiście ładne. W salonie optycznym wybór oprawek dla dzieci jest ogromny pod względem kształtu, koloru, tworzywa a nawet funkcjonalności. Jednak zanim zaczniemy dobierać malcowi oprawki , należy dowiedzieć jakie są zalecenia okulisty. Niektóre dzieci mogą zakładać okulary tylko w szkole, kiedy muszą czytać z tablicy, inne zaś cały dzień. Możliwe też, że okulista zaleci określony kształt lub wielkość oprawki. Dla dzieci wskazane są owalne oprawki, ze względu na większe pole widzenia.


Wspólny wybór

Pamiętaj, że to dziecko będzie nosić okulary a nie my, dlatego wybór okularów powinien być podjęty wspólnie z dzieckiem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza pociecha chętnie je będzie nosić. Zapytaj malca czy dobrze w nich widzi i czy mu się podobają, jeżeli okaże się, że coś mu nie odpowiada – nie próbuj postawić na swoim i na siłę go przekonać.

 

Optyka wybór

Należy mieć na względzie, że nie wszystkie szkła będą odpowiednie dla wybranych przez nas opraw. Dlatego powinniśmy poprosić o pomoc optyka w doborze oprawek . W przypadku dużej wady wzroku ramka powinna być grubsza, aby poza nią nie wystawało szkiełko. Dodatkowo, w tym przypadku oprawki nie powinny być wykonane z elastycznego tworzywa, by nie wypadała soczewka. Z pewnością porada optyka pomoże nam wybrać tak okulary, wy wyglądały na dziecku najbardziej estetycznie.


Bezpieczny wybór

Wybór okularów dla dziecka powinien mieć na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego nie zaleca się szklanych soczewek, ponieważ mogą uszkodzić oczy w przypadku ich stłuczenia bądź wystąpienia innych uszkodzeń mechanicznych.

Optycy zalecają dla dzieci szkła wykonane z plastiku, poliwęglanu lub Trivex’u. Tworzywa te cechuje odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Dodatkowo są lżejsze niż soczewki szklane oraz posiadają ochronę przed promieniami UV.

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają dużo czasu przed monitorem komputera oraz przed ekranem telewizora, dlatego warto wziąć pod uwagę szkła z powłoką antyrefleksyjną, która zapewni maluchowi dodatkową ochronę wzroku.


Odpowiedni wybór

Kupując okulary dla dziecka należy wziąć pod uwagę ich odpowiednie dopasowanie. Oprawki powinny być nieco większe, by dziecko patrzyło przez szkła a nie poza oprawkę. W tej sytuacji niezbędna będzie pomoc optyka, który dopasuje okulary tak, by nie uciskały za uszami, ale też by nie były zbyt luźne. U małych dzieci lepiej się sprawdzają okulary posiadające zauszniki na zawiasach, które można dowolnie ułożyć.


Wybór dwóch par

Kiedy kupujemy okulary dziecku z dużą wadą wzroku, warto zaopatrzyć się od razu w 2 pary. Dzięki temu, w przypadku uszkodzenia będziemy mieli zapasową parę, która umożliwi dziecku normalne funkcjonowanie. Co więcej, zamawiając dwie pary okularów możemy otrzymać atrakcyjny rabat.

Artykuł powstał przy współpracy z poznańskim salonem optycznym www.starskioptyk.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.