Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy

Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Jest to bardzo dobry trend, choć w ich przypadku wciąż funkcjonuje wiele mitów i niedomówień. Warto je wyjaśnić, z uwagi na wysoki stopień bezpieczeństwa, jakie te modele zapewniają najmłodszym pasażerom.

Niewielki wybór, trudność w montażu, niechęć dziecka…

Faktem jest, że foteliki tyłem do kierunku jazdy stanowią zaledwie część oferty każdego z producentów fotelików. Niemniej jednak każdy, kto rzeczywiście będzie szukał takiego fotelika, znajdzie dla siebie odpowiedni model. W zdecydowanej większości sklepów z artykułami dziecięcymi można znaleźć przynajmniej kilka opcji do wyboru.

Oczywiście nie każdy fotelik będzie pasował do każdego samochodu, ale prawidłowość ta dotyczy także fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy. Nieprawdą jest stwierdzenie, że foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy można zamontować tylko w dużych samochodach, takich jak SUV-y. Ich montaż odbywa się podobnie jak fotelików tradycyjnych, więc nie trzeba mierzyć się z większymi trudnościami.

Wbrew pozorom podróż tyłem do kierunku jazdy wcale nie jest mniej atrakcyjna dla dziecka. Najmłodszy pasażer widzi wszystko to, co dzieje się za bocznymi i po części za tylną szybą auta. Istnieje także możliwość zamontowania dodatkowego lusterka, dzięki któremu rodzice będą mogli nawiązać ze swoją pociechą kontakt wzrokowy.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy tylko dla noworodków?

Często można spotkać się z przekonaniem, że foteliki montowane tyłem są rozwiązaniem tylko dla noworodków. Po części jest to prawdą, ale tylko po części.

W przypadku noworodków podróżowanie tyłem do kierunku jazdy jest absolutną koniecznością. Zasada ta obowiązuje zresztą co najmniej do ukończenia 1. roku życia. Specjaliści zalecają, aby przewozić dziecko w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to tylko możliwe, nawet do ukończenia 5. roku życia.

Oczywiście trzeba przy tym stosować się do zaleceń producentów fotelików i wraz z rozwojem dziecka konieczne są zmiany na modele z kategorii wagowej 9-36 kg albo 15-36 kg.

Nierówny poziom bezpieczeństwa

Najbardziej niebezpiecznym z mitów jest jednak przekonanie, że foteliki instalowane przodem są równie bezpieczne, co foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy. Wyobraźmy sobie zatem wypadek lub stłuczkę i zachowanie dwójki dzieci, siedzących w dwóch odmiennie zainstalowanych fotelikach.

W przypadku fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy, siła uderzenia lub hamowania sprawią, że całe ciało dziecka będzie wyrzucone do przodu. Choć pasy bezpieczeństwa utrzymają pasażera w foteliku, to silny ruch głowy może skutkować uszkodzeniem kręgów szyjnych lub kręgosłupa.

Ryzyko jest tym większe, iż u noworodków i małych dzieci organy te nie są tak intensywnie rozwinięte jak u dorosłego człowieka. Jak takie zdarzenie odczuje dziecko siedzące w foteliku samochodowym zamontowanym tyłem? Znacznie mniej groźnie, ponieważ konstrukcja fotelika zaabsorbuje siłę uderzenia, a ciało dziecka po prostu oprze się o fotelik.

Foteliki montowane tyłem, czyli bezpieczny wybór

Wbrew pozorom foteliki samochodowe montowane tyłem nie są problematyczne w użytkowaniu. Zapewniają za to pasażerom wysoki poziom bezpieczeństwa i właśnie dlatego warto postawić na ten wariant.

Previous post Wózki dziecięce spacerowe – niezbędny zakup dla każdego rodzica
Next post Masło shea – magiczny składnik kosmetyków do włosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social profiles