Objawy
U wielu pacjentów pierwszymi objawami choroby jest drętwienie palców , którym towarzyszą  dolegliwości bólowe występujące w obrębie stawu ramiennego oraz łokcia. Dolegliwości ujawniają się najczęściej w godzinach nocnych, powodując zaburzenia snu. Przy długotrwałym procesie chorobowym występują zaburzenia czucia, co uniemożliwia prawidłową funkcję dłoni. Trudno ją zacisnąć w pięść czy uchwycić ucho filiżanki. Pacjent często wędruje między gabinetami lekarskimi, w których jest leczony na zmiany zwyrodnieniowe bądź uciskowe w okolicy kręgosłupa szyjnego. Zdarza się, że zmiany są leczone  w obrębie barku lub łokcia, natomiast ich przyczyną jest choroba zwana cieśnią kanału nadgarstka – informuje ortopeda Jacek Magnuszewski z Kliniki Medical Magnus.

Co powoduje rozwój choroby?
Do ucisku na nerw pośrodkowy w obrębie kanału nadgarstka może dojść wskutek przewlekłych urazów, złamań lub przeciążenia pracą fizyczną. Małe kości nadgarstka tworzą tunel, zwany kanałem cieśni nadgarstka. Przechodzą przez niego ścięgna mięśni zginaczy palców i nerw pośrodkowy. Przykryte są jakby grubą taśmą – troczkiem zginaczy nadgarstka (czyli więzadłem poprzecznym). Jeżeli dojdzie do przerostu więzadła poprzecznego następuje ucisk na nerw pośrodkowy i tworzy się stan zapalny. Stosowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne powodują okresową, niewielką ulgę. Również fizykoterapia nie przynosi radykalnego zmniejszenia dolegliwości.

Jak leczyć?
Jedynym skutecznym sposobem leczenia dolegliwości jest wykonanie zabiegu operacyjnego polegającego na odbarczeniu nerwu pośrodkowego. Zabieg w Klinice Medical Magnus jest wykonywany w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym i zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji. Najczęściej drętwienie i ból ustępują w ciągu pierwszych dób pooperacyjnych. Pacjentom zaleca się jak najszybsze wykonywanie ćwiczeń usprawniających, połączonych z zabiegami fizjoterapeutycznymi. Niekiedy zdarza się, że mimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu dolegliwości nie ustępują, co jest związane z trwałym uszkodzeniem nerwu.

Medical Magnus to nowoczesne, wielospecjalistyczne centrum medyczne. Powstało w 1987 r., jako jedna z pierwszych prywatnych placówek w Łodzi. Klinika specjalizuje się w ortopedii, rehabilitacji i traumatologii sportowej.

W centrum działa Oddział Szpitalny i ambulatorium Chirurgii Ortopedyczno – Urazowej, w których wykonywane są zabiegi z zakresu artroskopii stawów, operacje uszkodzeń narządu ruchu oraz operacje naprawcze i korekcyjne.

W najbliższym czasie w Klinice będzie również wykonywana protezoplastyka kolan i bioder. Medical Magnus oferuje pełną gamę zabiegów z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii i masażu. Kadra medyczna Medical Magnus ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu i rehabilitacji sportowców. Placówka jest wyposażona w światowej klasy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

W Medical Magnus po raz pierwszy w Polsce zastosowano nowatorską metodę leczenia przeciążonych stawów kolanowych oraz oderwanego przyczepu mięśnia dwugłowego ramienia przy pomocy własnych komórek macierzystych pacjenta. Medical Magnus mieści się przy ul. Kopernika 38 w Łodzi. Placówka jest otwarta w godzinach: 8.00 – 20.00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *