Firma GlaxoSmithKline (GSK) ogłosiła zamiar dokonania na rzecz WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) darowizny 50 milionów dawek szczepionki pre-pandemicznej przeciwko wirusowi grypy H5N1 z adiuwantem, dając w ten sposób wyraz poparcia inicjatywy zgromadzenia zapasu szczepionek na wypadek pandemii. Darowizna ta przyczyni się do utworzenia zapasu szczepionek, które w krótkim czasie zostaną wysłane przez WHO do najbiedniejszych krajów świata, aby zapobiec tam wybuchowi pandemii. Szczepionki te, dostarczone w ciągu trzech lat, umożliwią zaszczepienie 25 milionów osób w schemacie dwudawkowym.

WHO ogłosiła, iż pandemiczna grypa stanowi poważne zagrożenie dla światowego zdrowia publicznego, a jej skutkiem może być wysoki poziom zachorowalności i śmiertelności. WHO wyraziła wolę stworzenia międzynarodowego zapasu szczepionki pre-pandemicznej przeciwko wirusowi H5N1,  by zapobiec ewentualnej pandemii. Strategia ta uzyskała wsparcie 193 państw członkowskich uczestniczących w Światowym Zgromadzeniu WHO w Genewie w maju 2007. GSK wspiera plan zgromadzenia ogólnoświatowego zapasu pre-pandemicznej szczepionki przeciwko wirusowi H5N1, która może uratować życie milionom ludzi, chroniąc niektóre najbardziej podatne populacje na świecie przed rozwojem pandemii.

Nie da się precyzyjnie przewidzieć, jaki dokładnie szczep wirusa może wywołać pandemię grypy. Część ekspertów uważa, że prawdopodobnym kandydatem jest szczep wirusa H5N1 ptasiej grypy, który występuje obecnie endemicznie u wielu gatunków ptaków na świecie. Odpowiednio celowana szczepionka do zwalczania pandemii nie może być gotowa wcześniej niż cztery do sześciu miesięcy od zidentyfikowania szczepu odpowiedzialnego za pandemię.

Oprócz samej darowizny, firma potwierdziła wolę dostarczenia WHO, po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, dalszych dawek swojej szczepionki H5N1 z adiuwantem po cenach preferencyjnych, przeznaczonych dla krajów spełniających wymogi GAVI1. GSK, stosując się do sprawdzonego warstwowego modelu ustalania cen, zamierza dostarczać tę szczepionkę do krajów o średnim i niskim dochodzie po cenach preferencyjnych, z uwzględnieniem wysokości dochodu danego kraju.

GSK przygotowuje się również do udostępnienia swojego adiuwantu rządom poszczególnych krajów do publicznej sprzedaży, aby możliwie zwiększyć liczbę dostępnych dawek szczepionki H5N1, wykazując tym samym swoją gotowość do współpracy z rządami i organizacjami, jak np. WHO w celu wypracowania rozwiązania potencjalnego kryzysu zdrowia publicznego.

Systemy adiuwantów stanowią zastrzeżoną, nowatorską technologię opracowywaną przez firmę od ponad 10 lat. Adiuwant jest to substancja, która może być dodana do zasadniczego antygenu szczepionki w celu wywołania silniejszej odpowiedzi immunologicznej przy mniejszej dawce samego antygenu. To zjawisko "oszczędzania antygenu" w szczepionce przeciwko wirusowi grypy H5N1 z adiuwantem umożliwia wyprodukowanie większej liczby dawek szczepionki do masowych szczepień, zapewniając tym samym ochronę większej liczbie ludzi.

Jean-Pierre Garnier, Dyrektor Generalny GlaxoSmithKline powiedział: "Wybuch pandemii grypy miałby destrukcyjny wpływ na niektóre z najbiedniejszych krajów naszej planety. GSK, jako firma działająca w obszarze opieki zdrowotnej, przyjmuje na siebie odpowiedzialność za udostępnienie najbiedniejszym mieszkańcom świata naszych leków i szczepionek. Ogłoszona dzisiaj decyzja GSK umożliwia nam wsparcie wysiłków WHO podejmowanych na rzecz koordynacji bardziej wszechstronnego ogólnoświatowego rozwiązania tego potencjalnego kryzysu opieki zdrowotnej."

Od 2000 roku GSK zainwestowała 2 miliardy USD w rozszerzenie i zwiększenie wydajności produkcyjnej i możliwości badawczych w zakresie zarówno szczepionek przeciwko grypie, jak i leków przeciwwirusowych. W najbliższych miesiącach GSK wspólnie z WHO ostatecznie określi szczegóły przekazania tej darowizny.

Uwagi redakcyjne:
GSK opracowuje szczepionki zapobiegające pandemii grypy od 2000 r., początkowo ze szczepów H2N2 i H9N2. W marcu 2007 firma opublikowała dane wskazujące, że nowatorska technologia adiuwantów opracowana przez GSK umożliwia uzyskanie silnej odpowiedzi immunologicznej przy użyciu bardzo małej ilości antygenu – tzw. efekt "oszczędzania antygenu". Szczepionka GSK przeciwko potencjalnej pandemii zawiera bardzo niską dawkę antygenu (3,8 µg), która umożliwia uzyskanie silnej odpowiedzi u ponad 80% zaszczepionych ludzi, czyli więcej niż wynoszą kryteria rejestracyjne ustalone przez władze rejestracyjne USA i Europy (przy dwóch dawkach podanych w odstępie 21 dni). Oczekuje się, że szczepionka GSK będzie chronić również przed spokrewnionymi antygenowo wariantami szczepu H5N1. Najświeższe dane kliniczne wskazują, że stworzenie zapasu szczepionki zapobiegającej wybuchowi pandemii stanowi potencjalną korzyść dla zdrowia publicznego.

Kontakt:
Elżbieta Brzozowska, Specjalista ds. PR, GlaxoSmithKline, tel. 504 110 079,
mail elzbieta.n.brzozowska@gsk.com
1 GAVI – Globalny Sojusz na Rzecz Szczepionek i Szczepień (Global Alliance for Vaccines and Immunization)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *