Szybkie tempo życia, godziny spędzane w pracy oraz brak umiejętności do gotowania – oto najczęstsze powody zamawiania jedzenia na wynos. Jak pokazują statystyki, aż ponad 40% potraw zamawianych w restauracjach to dania na wynos. Jeszcze do niedawna dominowały tu zamówienia telefoniczne, obecnie na prowadzenie wybijają się zamówienia online. Ich popularność wynika z kilku faktów: szybkość, szeroka oferta, informacje o aktualnych promocjach oraz brak konieczności gromadzenia w domu ulotek z menu poszczególnych restauracji zajmujących się dowozem zamówionych dań do domów klientów. 

Skromne początki. 

Zaczęło się dość skromnie. Najpierw pojedyncze pizzerie i restauracje umożliwiły składanie zamówień online. Wkrótce zaczęły niczym grzyby po deszczu wyrastać portale gromadzące oferty tych lokali gastronomicznych, które przyjmują zamówienia przez Internet. Jak się okazało takie portale okazały się prawdziwym hitem. O ich popularności najlepiej świadczyć może polska strona pyszne.pl, która swą działalność rozpoczęła w 2010 roku. Po dwóch latach działalności portal zrzesza około 800 restauracji z całej Polski, a tylko w sierpniu 2012 roku do portalu dołączyło 50 nowych restauratorów. Łatwość obsługi tego typu stron to największa zaleta z punku widzenia klientów. Wystarczy wpisać nazwę miasta lub kod pocztowy,by uzyskać informacje na temat dostępnych restauracji i ich menu. 

Kto zamawia jedzenie przez Internet? 
Zamawiają głównie ci, którym brak czasu na samodzielne przyrządzanie domowych obiadów. Możliwość zamówienia jedzenia online ratuje również skórę tym, których nagle zaskoczyli goście. Nie brak też wśród klientów „wirtualnych” restauracji tych, którzy chcą spróbować orientalnych dań, ale wolą cieszyć się dziełami szefów kuchni w swym domowym zaciszu. 

Jakie dania cieszą się największą popularnością?
Wśród klientów zamawiających dania na wynos przez Internet prym wiodą miłośnicy pizzy. To właśnie ów włoski przysmak jest najchętniej zamawianym posiłkiem. Pizza ma jednak poważnych konkurentów. To sushi oraz inne rarytasy kuchni orientalnej. Restauracje tajskie i chińskie na brak zamówień online narzekać nie mogą. Często zamawiane są również tradycyjne polskie zestawy obiadowe oraz sałatki i kanapki. Te ostatnie najczęściej trafiają do biur, których pracownicy coraz chętniej swe drugie śniadanie zamawiają drogą elektroniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *