Jak na co dzień dbać o dywan?


Skuteczne odkurzanie

Dywan ma jedną wadę – bardzo łatwo gromadzi się na nim kurz, a im bardziej „puszysty” model wybierzemy, tym więcej może się go zebrać. Co więcej, zwykłe odkurzanie nie zawsze pozwala pozbyć się kurzu lub brudu ukrytego u samej podstawy włosia (chodząc po brudnym dywanie wciskamy brud wgłąb dywanu). Oczywiście, regularne odkurzanie zwykłym odkurzaczem to podstawa, jednak raz na jakiś czas warto użyć specjalnych środków czystości. Pragnąc skutecznie pozbyć się mikroorganizmów oraz brudu z dywanu, możemy użyć szamponu do prania dywanów. Możemy też regularnie używać prostego i szybkiego w użyciu proszku do czyszczenia dywanów, który wtarty w dywan już po 20 minutach można odkuczyć i cieszyć się czystym i świeżym dywanem. Proszek wyciągnie brud i kurz, którego nie udało się zebrać odkurzaczem. Najczęściej używane powierzchnie dywanów (przy drzwiach wejściowych, w korytarzu, przy kanapie, przy krzesłach lub lekko zabrudzoną tapicerkę możemy czyścić wygodną w użyciu pianką do czyszczenia dywanów i tapicerki.

Ratunku, plama!

Cóż, nikt z nas nie jest w stanie ustrzec się przed plamami – pojawiają się niespodziewanie i, zwłaszcza jeśli nasz dywan ma jasny kolor, od razu rzucają się w oczy. Niezależnie od tego, jakie metody usuwania plam wybierzemy, zawsze pamiętajmy, by nie odkładać czyszczenia na później. Im świeższa plama, tym większa szansa, że łatwo uda się ją wywabić. W tym celu warto sięgnąć po specjalny spray do czyszczenia dywanów Vanish  Oxi Action lub szampon do czyszczenia dywanów tej marki.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając środki do czyszczenia dywanów, pamiętajmy, że muszą one być odpowiednio dopasowane do konkretnego materiału. Dlatego zawsze dokładnie czytajmy metkę, na której zamieszczono wskazówki od producenta. Jeśli nie mamy żadnych środków czystości pod ręką, możemy sięgnąć po naturalne metody usuwania plam, na przykład za pomocą soli czy wody z octem. Pamiętajmy też o suszeniu dywanu w pozycji leżącej, w temperaturze pokojowej – pomoże to zapobiec powstawaniu mało estetycznych odkształceń.

Dywan może stanowić wspaniałą ozdobę każdego wnętrza – pod warunkiem, że będziemy na bieżąco go odkurzać oraz dbać o jego wygląd. Mimo że metody naszych mam i babć często się sprawdzają, pamiętajmy, że usuwanie plam czy pranie dywanu będzie łatwiejsze, jeśli sięgniemy po bezpieczne, innowacyjne środki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *