Jak prawidłowo wybrać łóżeczko dla dziecka?

Wybór łóżeczka dla dziecka to jeden z pierwszych etapów przygotowania niemowlęcego pokoju. Rodzice dokonują tego wyboru najczęściej jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. Wybierając spośród licznych modeli łóżeczek należy mieć na uwadze nie tylko design, ale przede wszystkim bezpieczeństwo niemowlaka, które zapewnia dany model. Na co dokładnie należy zwrócić uwagę, wybierając łóżeczko dla dziecka?

Dobre łóżeczko dziecięce to takie, w którym dziecko nie tylko śpi wygodnie oraz głęboko, ale przede wszystkim bezpiecznie, dzięki czemu rodzic również może w spokoju spędzić noc. Wiele osób, wybierając łóżeczko, skupia się przede wszystkim na aspektach estetycznych. I owszem – one również są ważne. Nie powinny jednak przesłaniać bardzo istotnych cech łóżeczka dla dziecka, które decydują o komforcie i bezpieczeństwie malucha. Na jakie aspekty budowy łóżeczka należy zwrócić szczególną uwagę?

Możliwość regulacji wysokości materaca i szczebelków w łóżeczku dziecięcym

Dzieci rosną bardzo szybko, a projektowane dla nich meble powinny być do tego tempa odpowiednio dostosowane. Dzięki możliwości regulacji łóżeczka dziecięcego nie musisz inwestować w nowe meble po kilku miesiącach życia twojego maluszka. W miarę jak dziecko będzie rosło, możesz obniżać wysokość materaca, tak, aby maluch nie był w stanie samodzielnie wydostać się z łóżeczka. Taka samozwańcza wspinaczka na szczebelki łóżeczka może skończyć się groźnym upadkiem, dlatego należy temu zapobiec.

Warto też od razu kupić większe łóżeczko dla niemowlaka z opcją wyciągnięcia szczebelków. Gdy twoja pociecha podrośnie i samodzielne wychodzenie z łóżka będzie już dla niej bezpieczne, nie będziesz musiał rozglądać się za nowym modelem łóżeczka, a jedynie wyciągniesz poszczególne szczebelki.

Materiał wykonania łóżeczka dziecięcego

Łóżeczka dla dzieci powstają z różnych materiałów. Najpopularniejszym jest drewno – wytrzymałe, estetyczne i odporne na duże obciążenia, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, które mogą łatwo pękać pod wpływem nacisku. Drewno to dobry wybór, jednak trzeba pamiętać, by zwrócić uwagę na wykończenie drewnianego łóżeczka. Może się zdarzyć, że producent nie zadbał o bezpieczeństwo dostatecznie, pozostawiając drzazgi i drobne wystające elementy.

Warto sprawdzić również, czy gwoździe zostały należycie wkręcone. Wszelkie wystające części stwarzają zagrożenie dla dziecka, dlatego warto zadbać o ich wykluczenie. Szeroki przekrój łóżeczek drewnianych, ale też modeli, które zostały wykonane z innych materiałów, znajdziesz na stronie Empiku: https://www.empik.com/dziecko/pokoj-dzieciecy/lozeczka-kolyski.

Wypełnienie materaca w łóżeczku dziecięcym

Łóżeczka dla dzieci najczęściej sprzedawane są w zestawie z materacem. On również ma kluczowe znaczenie w kontekście komfortu dziecka. Często dla dzieci poleca się wypełnienie naturalne z kokosa i gryki. To materiały oddychające, które nie gromadzą drobnoustrojów i zarodników grzybów.

Trzeba jednak pamiętać, że mata kokosowa zwiększa twardość materaca. Dla maluchów, które ważą bardzo niewiele nie jest to najlepsze możliwe rozwiązanie, ponieważ materac będzie stawiał opór naturalnym krzywiznom ich ciała. Bardziej odpowiednim wyborem będzie materac lateksowy lub rozwiązanie hybrydowe – lateks z kokosowym wkładem. Takie materace wyróżniają się większą elastycznością, dzięki czemu dziecko może spać na nich zarówno wygodnie jak i przede wszystkim bezpiecznie.

Aby dziecko spało możliwie jak najwygodniej, warto zadbać również o odpowiednie wyposażenie w postaci miękkich kocyków z oddychających materiałów. Najlepiej postawić na te naturalne, które bardzo dobrze transpirują wilgoć. W przypadku maluchów, które źle przesypiają noce samotnie, warto pomyśleć o zakupie łóżeczka dostawianego. W ten sposób maluch będzie mógł spać bezpiecznie, ale też spokojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.