Jak spędzać udane weekendy na działce? Sprawdzamy najlepsze atrakcje dla dzieci

Koniec wakacji nie oznacza, że nie można cieszyć się chwilami na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli posiadamy działkę. Wczesna jesień to doskonały czas na weekendowe wyjazdy. Pomyśl o zaaranżowaniu ogrodu w taki sposób, żeby spędzony w nim czas był dla dzieci prawdziwą frajdą. Zbuduj przydomowy plac zabaw, zaplanuj inspirujące gry i zostań bohaterem swojej rodziny!

Koniec wakacji nie musi oznaczać końca wyjazdów. Jesień, zwłaszcza wczesna, to jedna z piękniejszych pór roku. Można cieszyć się spacerami i wycieczkami podczas ciągle ciepłych i słonecznych dni. W tym okresie warto wyrwać się z miasta i rozkoszować piękną przyrodą.

Weekend na działce. Czy to dobry pomysł?

Czasem nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby uznać wycieczkę za udaną. Atrakcyjny z punktu widzenia zarówno dzieci, jak i dorosłych może być pozornie zwyczajny pobyt na działce. Każdą przestrzeń da się zaaranżować tak, żeby spędzanie czasu na świeżym powietrzu było prawdziwą przyjemnością. Najważniejsze jest nasze podejście. Może się okazać, że wyjazd na działkę będą najlepiej spędzonym czasem, a nocowanie w namiocie rozstawionym pod krzywą jabłonią zapamiętamy na dłużej niż drogi pobyt w hotelu z all inclusive. Warto szukać w tej niecodziennej sytuacji plusów np. tego, że wyjazd na własną działkę to duża oszczędność. Choć wymaga od nas nieco kreatywności.

Jak zorganizować czas na działce?

Gry i zabawy terenowe

Najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie czasu. Pobyt na działce nie musi być nudny, jeśli tylko przygotujemy odpowiednie atrakcje. Świetnym pomysłem na urozmaicenie czasu spędzanego w ogrodzie jest zaangażowanie dzieci w gry i zabawy terenowe. Mogą to być te stare i sprawdzone jak berek, zabawa w chowanego, klasy czy podchody, ale też nowoczesne i kreatywne zabawy np. ogrodowe kręgle, własnoręcznie stworzony tor przeszkód czy jenga lub bierki w wersji XL. A jeśli akurat będzie trochę mniej słońca, planszówki w ogrodowej altanie też dadzą radę!

Kopuła do wspinaczki, fot. Ogrodosfera.pl

Wycieczki rowerowe lub grzybobranie

Na weekendowy wyjazd zawsze zabrać ze sobą rowery. Możemy wtedy wybrać się na zwiedzanie najbliższej, a może nawet nieco dalszej okolicy. Jeśli mamy małe dzieci możemy je wozić w specjalnych fotelikach lub przyczepkach. Zwieńczeniem takiej wycieczki może być piknik w jakimś malowniczym miejscu, do którego nie dotarlibyśmy na piechotę. Dla osób, które nie przepadają za jazda na rowerze ciekawe mogą być wycieczki do lasu na poszukiwania grzybów lub obserwowanie ptaków. Dzieci bardzo lubią konkursy w znajdowaniu grzybów, należy jednak pamiętać, żeby same ich nie zbierały, tylko czekały na konsultację z rodzicami, którzy ocenią, czy grzyby nie są trujące.

Jesienne lasy zapraszają na grzybobranie, fot. pixabay

Nocowanie w namiocie

Czy jest coś bardziej ekscytującego niż nocowanie w namiocie podczas ciepłych nocy? Najpiękniejsze wspomnienia to właśnie te, w których zamieniamy proste rzeczy w ekscytujące przygody. Spanie w namiocie z przyjaciółmi i nocne opowieści przegryzane przygotowanymi wcześniej przekąskami to mogą być najlepsze dziecięce wspomnienia. Wyjazd na działkę dają tę możliwość, żeby na nowo odkryć, że najbardziej cieszą te najprostsze atrakcje.

Plac zabaw ze zjeżdżalnią, domkiem, drabinkami i huśtawką, fot. Ogrodosfera.pl

Plac zabaw dla dzieci

Żeby czas spędzony z dziećmi na działce był udany, potrzebne jest coś jeszcze. Coś, dzięki czemu pusta przestrzeń w ogrodzie, zamieni się w prawdziwy park rozrywki. Plac zabaw, bo o nim mowa, można zbudować samodzielnie. Jeśli jednak nie jesteśmy uzdolnionymi majsterkowiczami, możemy zamówić go w sklepie internetowym lub kupić stacjonarnie. Na rynku dostępne są zarówno drewniane place zabaw, jak i konstrukcje z tworzyw sztucznych. W zależności od wielkości i rodzaju mogą zawierać elementy takie jak:

  • huśtawki,
  • zjeżdżalnie,
  • drabinki,
  • ścianki wspinaczkowe,
  • małpi gaj,
  • piaskownice.

Wielkość placu zabaw, a także liczbę i rodzaj elementów, które zawierają, warto dopasować do tego, ile dzieci będzie korzystało z placu i jaki jest ich wiek, ile wolnej przestrzeni mamy w ogrodzie i jaki jest nasz planowany budżet. Trzeba pamiętać, żeby sprawdzić, jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie poszczególnych elementów, można to sprawdzić na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/plac-zabaw. Warto jednak nie oszczędzać na tej inwestycji, bo będzie świetną atrakcją dla dzieci w każdym wieku i pozwoli spędzić miłe popołudnie bez organizowania im kolejnych zabaw. Przy okazji zabawa na przydomowym placu zabaw to świetna okazja do gimnastyki i ćwiczeń motorycznych, a ruch na świeżym powietrzu zapewnia zdrowie i dobry sen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.