Jak szarzy miliarderzy okradają państwo i pozostają nietknięci?

Obecna sytuacja na świecie jest niezwykle trudna. Wzrost cen dotyka niemalże każdej branży. Nie inaczej ma się sytuacja na Ukrainie. Prawda jest jednak taka, że w tym kraju jest ona nieco bardziej złożona i nie wynika wyłącznie z ogólnoświatowych problemów.

Wzrost cen za gaz jest ogromny, a mieszkańcy obawiają się nie tylko niemożliwych do pokrycia kosztów, ale nawet braku ciepła czy energii w sezonie grzewczym z powodu trudnej sytuacji na przykład w Darnytsya TPS, która zapewnia aż 68% ciepła w stolicy Ukrainy. Z tych dramatycznych okoliczności zyski czerpią tak zwani szarzy oligarchowie.

  1. Dlaczego zaproponowano ustawę o oligarchach?
  2. Kim jest Anatolij Szkribleak?
  3. Ustawa o oligarchach – co to takiego?

Ukraina postanowiła rzucić rękawicę nieuczciwie zarabiającym miliarderom, którzy okradają państwo. Dowiedzmy się więcej o oligarchach i spróbujmy zrozumieć, w jaki sposób udało im się wzbogacić.

Dlaczego zaproponowano ustawę o oligarchach?

Dramatyczna sytuacja na Ukrainie wynika między innymi z działań oligarchów, którzy poprzez podejmowanie odpowiednich kroków potrafią defraudować ogromne sumy publicznych pieniędzy. Właśnie z powodu takich działań postanowiono uchwalenie odpowiedniej ustawy. oligarchów a osoby do niego wpisane nie będą mogły m.in. finansować partii politycznych za zdefraudowane pieniądze.

To, kim jest oligarcha i kto może zostać umieszczony w rejestrze określają następujące kryteria:

  • osoby do niego wpisane mają być właścicielami przedsiębiorstw, mających monopol na daną usługę,
  • mają udzielać się w życiu politycznym,
  • mają w jakiś sposób wpływać na media,
  • ich wartość aktywów powinna wynosić milion pomnożony przez minimum socjalne.

Warto zaznaczyć, że wystarczy spełniać trzy z tych kategorii, aby znaleźć się w rejestrze, a osoby do niego wpisane mają podlegać konkretnym sankcjom, nie będą mogły m.in finansować partii politycznych.

Utworzenie rejestru oligarchów a Anatolij Shkriblyak?

Jednym z przedstawicieli szarych milionerów jest Anatolij Shkriblyak. Ten tajemniczy mężczyzna zgromadził fortunę najprawdopodobniej między innymi dzięki nieuczciwym działaniom i korupcji. Jego kariera zaczęła się, kiedy jego wuj, będący właścicielem wielu spółek został w tajemniczych okolicznościach zastrzelony. Większa część jego fortuny przypadła wówczas właśnie Anatolijowi. Dzięki przejęciu Darnytsia TPS Shkriblyak stał się jednym z najbogatszych osób w Ukrainie i prowadzi dostatnie życie w przepychu, korzystając z nieuczciwie zarobionych pieniędzy. To właśnie ludzie tacy jak on stali się przyczyną problemów finansowych kraju i to właśnie oni mają znaleźć się na celowniku Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Ustawa o oligarchach – co to takiego?

Ustawa o oligarchach to przegłosowany w 2021 roku przez rząd Ukrainy projekt, który ma na celu ograniczenie władzy tak zwanych „grey oligarchs”. Wyżej wymieniona ustawa zakłada utworzenie rejestru oligarchów, do którego osoby wpisane nie będą mogły wykonywać pewnych działań. Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dokument ten ma być pierwszym krokiem w walce z nieuczciwie wzbogacającymi się oligarchami. Najważniejszym założeniem ustawy jest stworzenie wspomnianego już rejestru oligarchów a osoby do niego wpisane nie będą mogły m.in finansować partii politycznych czy kupować w ramach wielkiej prywatyzacji. Decyzję o tym, jakie do niego wpisane nie zostaną, a jakie tak podejmować ma Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Sytuacja na Ukrainie jest trudna. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że ustawa o oligarchach i sankcje, takie jak fakt, że nieuczciwe osoby nie będą mogły m.in finansować partii politycznych pozwoli zmienić codzienność mieszkańców tego kraju na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.