Jak wspomagać rozwój motoryczny dziecka w domu?

Rozwój motoryczny u dzieci zdrowych przebiega w prawidłowy sposób bez dodatkowych działań ze strony otoczenia. Jest to bowiem jeden z kluczowych elementów rozwoju organizmu dziecka, który stopniowo wykształca oraz doskonali nowe umiejętności ruchowe.

Rodzice mogą jednak skutecznie wspierać swoje dziecko w rozwoju motorycznym jego organizmu, chociażby zapewniając mu większą ilość ruchu, zachęcając do wykonywania ćwiczeń fizycznych oraz wspólnego wykonywania prac manualnych.

Jak długo trwa rozwój motoryczny dziecka?

Organizm dziecka rozwija się pod względem ruchowym już od dnia narodzin. Poszczególne umiejętności są stopniowo wykształcane, a następnie systematycznie doskonalone. Rozwój motoryczny dziecka zdrowego przebiega według określonego schematu, od którego mogą występować pewne akceptowalne odstępstwa.

Pierwszy rok życia dziecka jest najbardziej intensywnym pod tym względem okresem – maluszek bardzo szybko rośnie i przybiera na wadze, unosi główkę, uczy się przewracać, siadać, raczkować, stawać, a następnie chodzić. Przyjmuje się, że dzieci zaczynają samodzielnie stawiać swoje pierwsze kroki w okresie między 10. a 18. miesiącem życia.

W późniejszym miesiącach dziecko staje się coraz sprawniejsze, bardziej samodzielne i mniej niezdarne. Oznacza to pokonanie kolejnych etapów rozwoju motorycznego, które prowadzą do większej samowystarczalności i zaradności małego człowieka. Dzieci są z natury bardzo ruchliwe, chętnie biegają, przemieszczają się oraz uczestniczą w zabawach ruchowych.

Jest to naturalne, gdyż w ten sposób ich organizm uczy się nowych umiejętności oraz je utrwala. Stopniowo poprawia się koordynacja ruchów i ich precyzja, a dziecko coraz lepiej pokonuje przeszkody. Rozwój motoryczny dziecka trwa w kolejnych latach, a kończy się w okresie dojrzewania, kiedy wszystkie umiejętności ruchowe powinny być już prawidłowo wykształcone.

Jak możemy wspierać rozwój motoryczny dziecka?

Aby rozwój motoryczny dziecka przebiegał w prawidłowy sposób, maluch musi mieć zapewnione odpowiednie środowisko, w którym będzie mógł bezpiecznie rozwijać i doskonalić umiejętności ruchowe.

Wielu rodziców ogranicza swoje dzieci w obawie o to, że zrobią sobie krzywdę – zamiast tego należy zadbać o bezpieczeństwo otoczenia oraz pozwolić dziecku na porażki. Na rozwój motoryczny dziecka składają się bowiem nie tylko sukcesy, ale także nieudane próby, które w końcu zakończą się sukcesem.

Kluczową kwestią, która liczy się w aktywnym wspieraniu rozwoju motorycznego dziecka, jest bowiem zapewnienie mu jak największej ilości ruchu.

Rodzice mogą osiągnąć ten cel, zachęcając swoją pociechę do zabaw ruchowych na świeżym powietrzu, wspólnie z nim wymyślać nowe rozrywki oraz w ten sposób sprawić, że ruch stanie się stałym elementem codzienności dziecka.

Rozwojowi motorycznemu dziecka sprzyjają także wszelkie prace manualne – mają one szczególne znaczenie w przypadku dzieci młodszych, gdyż malowanie, pisanie czy różnego rodzaju zabawy artystyczne pozwalają usprawnić pracę dziecięcych rączek, zwiększyć precyzję posługiwania się artykułami papierniczymi oraz znacznie szybciej opanować sztukę pisania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *