Jak wybrać odpowiedni papier do drukowania zdjęć?

Drukowanie zdjęć może być problematyczne, jeśli nie wiesz, jak zrobić to właściwie. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, musisz odpowiednio ustawić profile kolorów, rozmiar, rozdzielczość oraz format pliku. Oczywiście wszystkie te czynniki w znacznym stopniu wpływają na ostateczny rezultat i na jakość wydruków, ale równie istotny jest dobrze dobrany papier fotograficzny.

Jak wybrać odpowiedni papier do drukowania zdjęć?

Wielu początkujących fotografów do swoich wydruków wybiera zazwyczaj papier błyszczący. Dzięki temu zdjęcia wydają się bardzo bogate kolorystycznie i nieco wyraźniejsze. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli masz zamiar wydrukować niewielkie formaty, takie jak 9X13 cm lub też 10X15 cm, które najlepiej prezentują się w klasycznych albumach fotograficznych.

Niestety błyszcząca powierzchnia tego typu zdjęć intensywnie odbija światło. Dlatego też nie jest zalecane drukowanie dużych formatów, które zawieszamy zwykle na ścianie, gdyż refleksy świetlne przeszkadzają i nieco rozpraszają uwagę odbiorców. Poza tym odblaski zarówno od samych błyszczących odbitek, jak i od szkła ramy lub antyramy, często sprawiają, że postać lub kulminacyjny punkt Twojej fotografii, może być po prostu niewidoczny.

Jeśli więc masz w planach wywołanie zdjęć w większych formatach, to nie powinieneś brać pod uwagę błyszczącego papieru fotograficznego. Natomiast do tego celu idealnie nadaje się papier matowy, ponieważ nie tworzy rozpraszających refleksów, świetnie prezentuje się na ścianie i oddaje na zdjęciach intensywniejszą czerń, niż papier błyszczący.

Oprócz tego odbitki matowe mają większy kontrast i w związku z tym bardziej widoczne drobne szczegóły. To sprawia, że papier matowy jest najlepszym wyborem w przypadku obrazów bogatych w detale i charakterystyczną fakturę.

Jednym z rodzajów papieru matowego o nieco większej gramaturze jest papier satynowy. Jest on bardzo często wybierany do sesji ślubnych, ponieważ dzięki specyficznej fakturze nadaje zdjęciom charakter stylowych, starych fotografii.

Możemy także zdecydować się na papier artystyczny, rysunkowy, czy też akwarelowy. Zapewnia on również matowe wykończenie, z dużą ilością tekstury. Papiery te oferują różne stopnie kontrastu i nasycenia koloru. Jedne mogą tworzyć malarski wygląd, inne mogą być bogate w mocne beże lub żółte odcienie. Na tego rodzaju papierach dobrze prezentują się zdjęcia krajobrazowe. Dzieje się tak, ponieważ panoramy mają zazwyczaj duże obszary, o płaskich kolorach i takie odbitki po wydruku przypominają autentyczny obraz.

Zanim więc zdecydujemy się wywołać swoje zdjęcia, powinniśmy wcześniej ustalić, w jaki sposób zamierzamy je eksponować i następnie wybrać do wydruku odpowiedni rodzaj papieru fotograficznego.

Polecamy!

Najpopularniejsze telefony w 2021


Previous post Deskowanie stropu
Next post Suknia ślubna szyta na miarę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles