Jakie możliwości otworzył przed nami internet?

Internet to wspaniałe narzędzie, które jest dziś wykorzystywane przez miliony osób na całym świecie. Choć początkowo został on stworzony z myślą o amerykańskim wojsku, z czasem przedostał się do użytku publicznego, dając dostęp do nieprzebranych źródeł informacji dla mas z całego świata. Przyjrzyjmy się co zawdzięczamy usłudze globalnego internetu, z którego wszyscy korzystamy każdego dnia.

1. Komunikacja na odległość

Nie ulega wątpliwości, że pierwszą i niezaprzeczalną funkcją internetu jest zdolność komunikowania się ludzi na odległość. Nie ma znaczenia czy dzieli nas 100m czy 10.000 km, wystarczy kliknięcie by wiadomość w mgnieniu oka została wysłana od nadawcy do adresata. Jednak nie zawsze było tak łatwo. Czynność, którą wykonujemy wielokrotnie w ciągu dnia jest wynikiem ogromnej pracy wielu naukowców z DARPA, którzy przez wiele miesięcy intensywnie pracowali po to, by wysłać krótką wiadomość między 2 sąsiadującymi komputerami. Gdy już im się to wreszcie udało, rozpoczęła się cyfrowa rewolucja która trwa do dziś.

2. Przeglądanie zdjęć i filmów wideo

Ale internet to nie tylko słowa, ale również bogaty zasób multimediów takich jak zdjęcia i filmy. Od czasu wrzucenia do sieci pierwszego zdjęcia minęło już przeszło 30 lat, a fotografie na portalach takich jak facebook czy instagram posiadają bazy danych liczone w miliardach zdjęć udostępnianych na przestrzeni lat przez użytkowników z całego świata. Dziś nikt się nad tym nie zastanawia, jednak możliwość wyświetlania zdjęć i filmów w cyfrowej jakości, stała się standardem bez którego nie wyobrażamy sobie internetu jaki znamy.

3. Strumieniowanie muzyki i podcastów

Kiedyś, aby posłuchać muzyki trzeba było wybrać się na koncert. Dziś wystarczy otworzyć okno dowolnej przeglądarki, wpisać nazwę utworu muzycznego i kliknąć mały trójkącik, aby z głośników naszych komputerów popłynęła dowolna melodia, która może grać tak długo i tak często jak tylko chcemy. To doprawdy niewiarygodne, że dziś każdy kto ma dostęp do internetu może słuchać dowolnych treści, utworów i podcastów o dowolnej porze dnia i nocy.

4. Internet rzeczy

Na początku XXI wieku internet w zasadzie w całości składał się z tekstów pisanych oraz treści audiowizualnych. Ale technologia idzie do przodu, a my stale odkrywamy nowe, niesamowite możliwości jakie daje nam nowoczesny i szybki internet światłowodowy i bezprzewodowy. Dziś w internecie można oglądać prognozę pogody z nawet 60 dniowym wyprzedzenie, oglądać trasę lotów setki samolotów aktualnie przebywających w powietrzu albo sprawdzić jak zobaczyć swój dom w google maps. Funkcjonalność i zdolność internetu stale rośnie, a w sieci coraz częściej oprócz ludzi, komunikują się między sobą przedmioty. Komputery, pralki, lodówki i telefony nieustannie wymieniają międzysobą terabajty danych po to by ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Przypominają o zakupach, włączają światła gry przekroczymy próg domu, planują kolejne dni i robią wszystko, byśmy osiągali jak najwięcej przy możliwie najmniejszym wysiłku z naszej strony.

To naprawdę niesamowite jak wiele możemy osiągnąć dzięki tej niezwykłej technologii, która mimo że magiczna, stała się dla nas czymś normalnym, zwykłym i powszednim. A przyszłość globalnej sieci dopiero przed nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.