Jakie rozwiązania powinien mieć dom energooszczędny?

Zużycie energii (inaczej zapotrzebowanie na ciepło) w przypadku domu energooszczędnego wynosi 30 – 60 kWh (m kw/rok), tymczasem budynek wzniesiony w tradycyjnej technologii potrzebuje znacznie więcej 90 – 120 kWh (m kw/rok). Aby osiągnąć takie parametry, konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań, począwszy od projektu architektonicznego, poprzez materiały używane do ocieplenia ścian, a skończywszy na systemie grzewczym.

Architektura i orientacja domu energooszczędnego

Energooszczędność rozpoczyna się już na etapie projektowania bryły budynku. Architektura energooszczędnego domu powinna być maksymalnie prosta, aby stosunek powierzchni zewnętrznych przegród w stosunku do całościowej kubatury obiektu był niższy niż w przypadku domów tradycyjnych. Bardzo istotne jest również odpowiednie zorientowanie domu wobec stron świata. Chociaż orientacja domu może kojarzyć się z feng shui, to nie chodzi w niej bynajmniej o zgodność ze starożytną sztuką aranżowania przestrzeni, lecz o względy bardzo praktyczne. Pomieszczenia wewnątrz domu powinny być usytuowane tak, aby energia słoneczna mogła służyć do ich ogrzania. Pozwala to zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie zimowym, a na klimatyzacji latem. Projekty domów energooszczędnych (a nawet domów pasywnych, w których zapotrzebowanie na ciepło wynosi zaledwie 15 kWh (m kw/rok) znajdują się dziś w katalogach większości dobrych pracowni architektonicznych.

 

Optymalne ściany i dach

Dom energooszczędny projektuje się tak, aby ściany i dach miały jak najmniejszą liczbę załomków. Oczekiwania są wysokie, ponieważ średni współczynnik przenikania ciepła (parametr określany literą U) wszystkich przegród zewnętrznych nie powinien przekraczać wartości 0,2 W/(mkw K). Wymaga to zastosowania nowoczesnych materiałów izolacyjnych. Dostępne są nie tylko w specjalistycznych sklepach; zapytania o ich kupno można również zamieszczać na portalach internetowych (np. Oferteo). Skuteczna warstwa termoizolacji powinna mieć grubość co najmniej 20 centymetrów, a na dachu nawet 30 centymetrów. Bardzo ważne są również same materiały budowlane. Najskuteczniej akumulują energię cieplną ściany z pełnej cegły, betonu oraz kamienia. Ważny jest również kolor – ściana pomalowana na ciemny kolor gromadzi ciepło znacznie lepiej niż ściana biała.

Okna i drzwi w domu energooszczędnym

W domach energooszczędnych montowana jest stolarka okienna charakteryzująca się podwyższonymi parametrami termicznymi. Liczy się szczelność, dlatego bardzo istotne jest wyeliminowanie wszelkich mostków cieplnych powstających w miejscach, gdzie zostanie przerwana ciągłość izolacji cieplnej. Przez okna traci się najwięcej ciepła, więc największa przeszklenia powinny być usytuowane od południowej strony budynku. Idealna sytuacja to taka, kiedy współczynnik U okien i drzwi zewnętrznych nie przekracza 1,3 W/(mkw K).

Jak ogrzewać dom energooszczędny?

Sprawny system ogrzewania to podstawa komfortu i oszczędności. Dlatego najlepszym źródłem ciepła są sprawne i wydajne urządzenia, takie jak nowoczesna pompa ciepła czy dobry kocioł kondensacyjny. Stosuje się również kolektory ciepła, panele słoneczne i inne rozwiązania pozwalające na korzystanie z całkowicie darmowej energii promieniowania słonecznego. Coraz popularniejsze stają się też gruntowe wymienniki ciepła.

Korzyści z posiadania domu energooszczędnego

Dom energooszczędny pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o połowę. Wniosek jest prosty: chociaż budowa takiego domu kosztuje nieco więcej niż w przypadku budynku stawianego w konwencjonalnej technologii, to w dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *