Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa rusza po raz trzeci

Już po raz trzeci rusza Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”, której celem jest  promowanie odpowiedzialnych zachowań seksualnych, świadomości antykoncepcyjnej oraz świadomego planowania rodziny. Na potrzeby III edycji kampanii CBOS przeprowadzi badanie dotyczące sytuacji dziadków – rodziców młodocianych rodziców. Akcje edukacyjne w ramach tzw. Miesiąca Świadomego Rodzicielstwa tradycyjnie odbędą się w 5 miastach Polski. Tym razem Kampania odwiedzi Zieloną Górę, Kraków, Katowice, Kielce i Rzeszów.

 

 

Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa jest odpowiedzią na potrzeby społeczne. Przeprowadzone w ubiegłych latach w ramach kampanii badania we współpracy z Centrum Badania Opinii Społecznej* wykazały, że ponad 51% młodych Polaków uważa, że edukacja na temat życia  seksualnego i środków antykoncepcyjnych, którą obecnie młodzież otrzymuje w szkole jest niewystarczająca.

Również młodociane matki** przyznają, patrząc z perspektywy czasu, że ich wiedza na temat życia seksualnego i środków antykoncepcyjnych nie była wystarczająca. Prawie wszystkie uczestniczki badania uważają, że dziewczyny powinny być lepiej poinformowane o życiu seksualnym. Wg nich najważniejsza rola w tym zakresie przypadać powinna rodzicom, zwłaszcza matce oraz szkole, gdzie lekcje powinny być obowiązkowe.

„W tym roku zdecydowaliśmy się na zbadanie wraz z CBOS sytuacji dziadków –  rodziców młodocianych rodziców. Wyniki badań pozwolą sporządzić obraz zjawiska młodocianego rodzicielstwa z perspektywy rodziców osób, które jako niepełnoletnie zostały rodzicami” – mówi Magdalena Bober, z firmy Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o., która jest inicjatorem kampanii – „Celem naszej kampanii jest promocja świadomego planowania rodziny oraz wiedzy o antykoncepcji, aby rodzicami stawali się ludzie dojrzali do decyzji o posiadaniu potomstwa”.

Natłok informacji i powszechne poruszanie przez media tematów związanych z seksem nie sprzyja rzetelnej edukacji seksualnej. Młodzi ludzie odczuwają brak kompetentnej wiedzy dotyczącej ich seksualności i antykoncepcji. Przekaz, jaki otrzymują, jest często niepełny i pozbawiony szerszego kontekstu (m.in. społecznego jak i  emocjonalnego).

„Potrzeba edukacji i konieczność kontynuacji działań edukacyjnych nt. odpowiedzialnych zachowań seksualnych jest nieustanna. Towarzystwo Rozwoju Rodziny po raz kolejny z dużym zaangażowaniem włącza się do Kampanii” – mówi  dr n. med. Grzegorz Południewski z Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Zorganizowane w ubiegłych latach akcje edukacyjne w ramach Miesiąca Świadomego Rodzicielstwa w Białymstoku, Krakowie, Olsztynie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku akcje świadomościowe odbędą się w kolejnych 5 miastach:

* 23 maja w Zielonej Górze (plac Bohaterów Westerplatte)
* 30 maja w Krakowie (Mały Rynek),
* 6 czerwca w Katowicach (parking przed Galerią Silesia City Center)
* 13 czerwca w Kielcach (Plac Artystów)
* 20 czerwca w Rzeszowie (Rynek Główny)

Miesiąc Świadomego Rodzicielstwa uwzględnia w kalendarzu Dzień Matki, Dzień Dziecka oraz Dzień Ojca, aby w tym czasie przypomnieć o sprawach, które mają wpływ na kształtowanie szczęśliwej rodziny.

W ramach każdego spotkania w namiocie Kampanii będzie można skorzystać z porad ekspertów: ginekologów i/lub seksuologów. Organizatorzy przewidują dystrybucję materiałów edukacyjnych w postaci broszury „Przewodnik po antykoncepcji czyli jak świadomie planować rodzinę”. Dodatkowo  młodzież będzie mogła wziąć udział w quizach edukacyjnych, a dzieci w zabawach dotyczących tematu rodziny pod opieką animatora.
Podobnie jak w ubiegłych latach, patronat honorowy nad Kampanią objęły Polskie Towarzystwo  Rozwoju Rodziny oraz Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Partnerem strategicznym Kampanii jest firma Gedeon Richter – patron świadomego rodzicielstwa.
Więcej informacji o kampanii można znaleźć na www.swiadomerodzicielstwo.com

*Badanie CBOS, kwiecień 2008, reprezentatywna próba ogólnopolska 495 osób w wieku 13-21 lat przeprowadzone na zlecenie organizatorów Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”

** Badanie CBOS, kwiecień 2008, wywiady pogłębione z 30 młodocianymi matkami z różnych regionów Polski, 14 kobiet urodziło w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 6 nie później niż 5 lat temu, 5 ponad 5 lat temu i 10 ponad 10 lat temu przeprowadzone na zlecenie organizatorów Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”

Dodatkowych informacji udziela:
Magdalena Bober
Gedeon Richter
Marketing Polska Sp. z o.o.
Public Relations Manager
m.bober@gedeonrichter.com.pl
tel. (22) 642 67 39, lub 0 695 808 230

Izabela Sałamacha
Hill & Knowlton
izabela.salamacha@hillandknowlton.pl
Tel. (22)  646 22 02 – 04 lub 0 609 900 492

Izabela Ozaist
Hill & Knowlton
izabela.ozaist@hillandknowlton.pl
Tel. (22)  646 22 02 – 04 lub
609 900 473

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *