Kiedy i jak stosować probiotyki?

Probiotyki to bakterie, które naturalnie występują w przewodzie pokarmowym. Są one niezwykle ważne, bo pomagają zachować równowagę bakteryjną w mikrobiomie. Flora bakteryjna jelit stanowi tarczę ochronną organizmu, ale w niektórych sytuacjach jej równowaga może zostać zachwiana. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas suplementacja probiotyków.

Jaką rolę odgrywają probiotyki?

Flora bakteryjna przewodu pokarmowego składa się z ogromnej ilości drobnoustrojów. W prawidłowo funkcjonującej mikroflorze przeważającą ich część stanowią probiotyki, czyli dobroczynne bakterie, które biorą udział w procesach trawienia i usuwania resztek pokarmowych.

Warto stale dbać o to, aby proporcje między bakteriami probiotycznymi a patogenami nie zostały zachwiane. Jeśli jednak już do tego dojdzie, warto sięgnąć po preparaty probiotyczne np. synbiotyki (probiotyki wraz z prebiotykami w składzie), uzupełniające dobre bakterie w jelitach.

Kiedy suplementować probiotyki?

Suplementację probiotyków zaleca się po antybiotykoterapii, która wpływa na mikrobiom w jelicie, w trakcie podróży i zmian stref klimatycznych, przy niezbilansowanej diecie oraz w okresie jesienno-zimowym.

Probiotyki w postaci suplementów diety przeznaczone są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są pomocne w sytuacjach, gdy mikroflora w jelitach wymaga wsparcia. Stosując probiotyk przy antybiotyku, nie należy jednak zapominać o konieczności przestrzegania zasad zdrowej, zbilansowanej diety, która pozwoli dostarczyć organizmowi dobroczynne bakterie jelitowe w naturalny sposób. Równie ważne jest regularne spożywanie produktów prebiotycznych, czyli zawierających substancje (głównie węglowodany złożone), które stanowią źródło energii dla wspomagających nasz organizm bakterii jelitowych.

Jakie suplementy diety z probiotykami wybrać?

Dobrym wyborem dla osób dorosłych będzie synbiotyk Multilac. Multilac wspiera mikroflorę jelitową. Multilac synbiotyk to połączenie żywych kultur bakterii i prebiotyku. Oznacza to, że bakterii zawiera także substancje stanowiące dla nich pożywkę, głównie fruktooligosacharydy, które dodatkowo wspierają procesy trawienia oraz prawidłowe wypróżnianie.

W skład Multilac wchodzi 9 wyselekcjonowanych szczepów bakterii, między innymi Lactobacillus helveticus, i Bifidobacterium longum.

Dla dzieci korzystny będzie Multilac Baby w kroplach z odpowiednią dla najmłodszych dawką bakterii probiotycznych. Multilac probiotyk jest w istocie synbiotykiem, bo oznacza, że oprócz żywych kultur bakterii ma w swoim składzie prebiotyk, czyli pożywkę dla dobrych bakterii, dzięki czemu będą się one mogły namnażać w jelitach. Krople Multilac Baby zawiera bakterie probiotyczne Lactobacillus rhamnosus GG oraz prebiotyki.

Krople Multilac Baby synbiotyk dla dzieci zaleca się stosować go zwłaszcza w trakcie i po antybiotykoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.