Kim jest audiolog? O badaniach słuchu ABR słów kilka

Układ słuchowy człowieka jest niesamowicie wrażliwy. Często nawet drobna infekcja lub przebywanie w zbyt głośnym otoczeniu potrafią spowodować, że nasz słuch się pogarsza. W takiej sytuacji warto udać się po pomoc do audiologa, czyli lekarza zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń słuchu.

Kiedy udać się do audiologa?

Problemów związanych ze słuchem nie należy bagatelizować. Zdarza się, że zaniedbania związane z drobnymi problemami dotyczącymi układu słuchowego, powodują nieodwracalne ubytki tego zmysłu. Dlatego koniecznie udaj się do audiologa, jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś u siebie objawy, takie jak:

  • przewlekłą chrypkę,
  • bóle gardła utrudniające mówienie,
  • problemy z połykaniem,
  • szumy uszne,
  • uczucie zatkania uszu,
  • pogorszenie słuchu.

Wśród zaburzeń słuchu rozpoznawanych i leczonych przez audiologa wyróżnia się niedosłuch, szumy uszne oraz nadwrażliwość słuchową. W jaki sposób specjalista diagnozuje te problemy?

Wizyta u audiologa

Wizyta u specjalisty rozpoczyna się od wywiadu. Przed rozmową z lekarzem warto zastanowić się jakie objawy nam doskwierają oraz jakie jest ich nasilenie. Koniecznie należy poinformować audiologa o przyjmowanych lekach oraz przebytych chorobach. Po wstępnej rozmowie audiolog przechodzi do wykonania prostych badań: obejrzenia gardła, krtani, nosa i uszu przy pomocy specjalnych wzierników i lusterka, otoskopu, sprawdzenia drożności trąbki słuchowej, próby Schwabacha (określenie czasu słyszenia drogą kostną) czy badania akumetrycznego. Tego typu badania nie powinny sprawiać bólu, ani nie należy się do nich specjalnie przygotowywać.

Po pierwsze profilaktyka

Życie w głośnym mieście, używanie słuchawek dokanałowych oraz pływanie — to tylko niektóre czynniki powodujące problemy ze słuchem. Z tego względu raz na kilka lat warto profilaktycznie udać się na konsultację do audiologa bądź poprosić o przeprowadzenie badania słuchu w domu.

Audiolog może wykonać badanie abr w domu pacjenta, jeśli ten wyrazi taką potrzebę. Badanie ABR jest bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjentowi przykleja się elektrody, dwie na czole i po jednej za uszami. Poprzez słuchawki wewnątrzuszne (sondy) podawane są różnego rodzaju dźwięki (tony, trzaski) a elektrody mierzą odpowiedź mózgu na poszczególne dźwięki (zbierają sygnały elektryczne).

Badanie ABR można stosować zarówno u noworodków, jak i osób dorosłych. Dla dzieci w wieku kilku miesięcy, jest to obecnie standardowe badanie do obiektywnej oceny wielkości ubytku słuchu. Kilkumiesięczne dzieci zazwyczaj badane są we śnie naturalnym, natomiast dzieci w wieku od roku do 4 lat – w stanie czuwania lub śnie naturalnym.

Dzięki temu badaniu w razie ubytków słuchu możliwe będzie wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia.

Polecamy uwadze badania słuchu w przychodni amilaut aparaty słuchowe Warszawa, które od lat wykazuje się zaangażowaniem w leczeniu zaburzeń słuchu i wspiera rozwój zarówno dorosłych, jak i najmłodszych pacjentów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *