Nie od dziś wiadomo, że nauczyciel, który wybrał swój zawód z powołania i wykonuje go z prawdziwym zaangażowaniem to skarb dla przedszkola, dla dzieci i dla samych rodziców. Ocena jego pracy i pracy całego przedszkola nie ogranicza się do obiegowej opinii, na jaką jednostka i jej pracownicy zasłużyli sobie zdaniem rodziców, choć bez wątpienia i ta jest cenna. O potrzebie kontroli pracy wykonywanej przez nauczycieli oraz wypełnianiu zdań, do których zostało utworzone przedszkole, pomyślał sam ustawodawca. Stworzył on narzędzia, pozwalające badać, oceniać i korygować pracę przedszkoli, czyli nadzór pedagogiczny.

Można wyróżnić dwa jego rodzaje: nadzór zewnętrzny, za który odpowiedzialni są kuratorzy oświaty, oraz nadzór wewnętrzny wykonywany przez dyrektora przedszkola. Nadzór pedagogiczny w przedszkolu polega, po pierwsze, na przeprowadzaniu oceny stanu i warunków działalności opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej, a także innej działalności statutowej przedszkola. Po drugie, w ramach nadzoru analizowane i oceniane są efekty działalności wychowawczej, dydaktycznej, opiekuńczej oraz innej działalności statutowej przedszkola. Po trzecie, przedszkolom udzielana jest pomoc w wykonywaniu ich zadań wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych. Ostatnim, czwartym, przejawem wykonywania nadzoru pedagogicznego jest inspirowanie nauczycieli do ulepszeń metodycznych, pedagogicznych i organizacyjnych.

Nadzór pedagogiczny jest instytucją, wykorzystywaną na wielu obszarach działania przedszkola. Z jednej strony pozwala na badanie działalności przedszkola, a także ocenę efektów tej aktywności. Z drugiej strony przedszkole otrzymuje informację zwrotną oraz pomoc w realizacji swoich zadań, a także wskazówki dla rozwoju i udoskonalania pracy nauczycieli. Wszystko to dzieje się z korzyścią dla rodziców, którzy mogą być spokojni o to, że każdego dnia, prowadząc dziecko do przedszkola, powierzają je w najlepsze ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *