Modern vintage – elegancka odmiana surowości i stylu retro

Istnieje wiele różnych tendencji stylistycznych, które obecnie królują nie tylko na domowych salonach. Część z nich jest bardziej surowa, inne wyróżnia minimalizmu, a kolejne odznaczają się sporą dekoracyjnością. Jest jednak jeden nurt wzbudzający duże zainteresowanie i łączący to, co najlepsze w surowości stylów postfabrycznych z dekoracyjnością niektórych tendencji retro. Czy taki mariaż ma szansę przetrwać?

Zdecydowanie tak. Takie właśnie jest modern vintage, czyli styl zyskujący obecnie wielu miłośników wśród architektów, designerów, a także prywatnych osób, szukających do wnętrz oryginalnych i ciekawych przedmiotów. Czym jest modern vintage i kiedy warto go wprowadzić do modnych aranżacji? O tym opowiemy poniżej.

 

Czym jest modern vintage?

Nazwa stylu łączy teoretycznie dwa nieprzystające do siebie elementy. Z jednej strony mamy coś nowoczesnego i modernistycznego, a z drugiej pojawia się vintage. Niby mamy przed sobą dwa bieguny designu. Udało się je jednak połączyć, tworząc nową jakość.

Modern vintage wywodzi się ze stylu loftowego. Kocha obszerne przestrzenie w nurcie industrialnym, w których jedno pomieszczenie potrafi spełniać różne funkcje. Bywa sypialnią, kuchnią i salonem – bez ścian i fizycznych podziałów.

Oprócz tego we wnętrzach stawia się jednak na ciekawe elementy dekoracyjne, których próżno szukać w typowych aranżacjach industrialnych. Niekiedy wykorzystuje się nawet formy zdobnicze nawiązujące do czasów wiktoriańskich. I naprawdę, takie fuzje potrafią świetnie się sprawdzać.

Czym wyróżnia się modern vintage?

Z modern vintage jest trochę tak, jak z modą odzieżową, w której nowoczesne rozwiązania występują obok zamiłowania do ubrań vintage. Podobnie jest też w przypadku wnętrz w tej stylistyce.

Ze stylu industrialnego pozostało w nim zamiłowanie do surowych materiałów wykończeniowych. Podstawą jest oczywiście beton konstrukcyjny, o chropowatej, szarej powierzchni. Obok niego często pojawiają się oczywiście ceglane ściany, nadgryzione zębem czasu. Nie muszą być idealnie gładkie, cegły nie powinny być też odświeżone, w jednym kolorze. Ściany mogą bowiem opowiadać swoje historie oraz dodawać charakteru całej przestrzeni.

Oprócz tych dwóch surowców stawia się oczywiście na naturalne drewno oraz metale – czyli dwa materiały dające sporo możliwości aranżacyjnych w naprawdę każdej przestrzeni. Takie połączenia oferuje salon meblowy iHome24.pl.

A wyposażenie? W tej kwestii styl jest zdecydowanie bardziej liberalny niż surowe wnętrza loftowe. Mogą się w nim pojawiać meble o ozdobnej formie. Szczególnym przykładem są choćby intrygujące i nietuzinkowe lampy.

Jakie rozwiązania oświetleniowe pojawiają się najczęściej? Zazwyczaj są to oryginalne żyrandole, w których źródła światła osłaniają ażurowe konstrukcje z miedzianego drutu. Niekiedy pojawiają się same żarówki (najlepiej stylizowane na edisonowskie) zawieszone na przewodach, ozdobnie drapowanych i podwieszanych na różnych wysokościach do sufitu.

Cel jest jeden – przy pomocy prostych środków uzyskać jak najbardziej dekoracyjne przestrzenie, odznaczające się prawdziwą przytulnością i ciepłem.

Modern vintage – dla kogo jest ten styl?

Warto zauważyć, że modern vintage pozwala na wielką dowolność i sporą dozę indywidualizmu w kształtowaniu wnętrza. Wykorzystuje rozmaite retro przedmioty, aby odmienić surowy charakter przestrzeni loftowej.

Swobodnie mogą w nim współistniej przedmioty z różnych epok, tworząc zupełnie nową jakość. Pod tym względem temu nurtowi blisko do sentymentalnego globalnego nomady, który zbiera pamiątki z różnych miejsc i czasów, żeby udekorować nimi swoje miejsce do życia.

Można zatem powiedzieć, że w przypadku modern vintage mamy do czynienia ze stylem dla indywidualistów, często wywodzących się z różnych środowisk. W jego ramach znajdą coś dla siebie miłośnicy post punkowej rzeczywistości lub osoby stawiające na elegancką dekoracyjność z dawnych lat.

Modern vintage łączy multikulturową teraźniejszość z dokonaniami poprzednich pokoleń. Pozwala to stworzyć oryginalne i przyjazne przestrzenie do codziennego życia, szyte na wymiar każdego użytkownika.

Sposób na oryginalność – modern vintage

Współcześnie nieustannie szuka się nowych rozwiązań. W aranżacji wnętrz współistnieje wiele tendencji, o często zupełnie przeciwstawnych założeniach. Modern vintage jest wśród nich ciekawym głosem, pokazującym, że w wielu przypadkach udaje się spoić z pozoru mocno odmienne elementy, żeby stworzyć własne, przytulne miejsce do mieszkania.

Tendencja łączy funkcjonalność, wygodę i estetykę, tworząc miejsce do codziennego życia dla miłośników niezależności oraz wszelkich niepokornych duchów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles