Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?

Smog stał się nieodłącznym elementem naszego życia – niepodzielnie panuje on zarówno w polskich miastach, jak i w mniejszych miejscowościach i nie oszczędza także wsi. Poprzez szczeliny w oknach i drzwiach dostaje się nieuchronnie do naszych mieszkań. Jeśli więc chcemy chronić swoje zdrowie, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Tylko jaki kupić?

Oczyszczacze powietrza coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Producenci sprzętu prześcigają się w propozycjach nowych rozwiązań i wymyślnych funkcji, zaczęto także oferować budżetowe rozwiązania na każdą kieszeń. Trzeba jednak pamiętać, że kupowanie taniego oczyszczacza powietrza w zdecydowanej większości przypadków jest nieopłacalne, bo sprzęt ten po prostu nie spełni swojej funkcji. Na jakie rzeczy przede wszystkim zwrócić uwagę, kupując oczyszczacz?

Wieloetapowy poziom filtracji

Dobry oczyszczacz powietrza to taki, który posiada nie jeden, a kilka filtrów zwalczających zanieczyszczenia różnego typu. Są to m.in.:

– filtr wstępny – odsiewający największe zanieczyszczenia, takie jak sierść zwierząt. Jego podstawowa funkcja to ochrona pozostałych filtrów (dużo bardziej cennych pod względem konstrukcji) przed zbyt szybkim zużyciem. Filtr taki bardzo często można samodzielnie umyć.

– filtr węglowy – pochłania on szkodliwe lotne związki organiczne, lecz do jego najważniejszych funkcji należy likwidowanie brzydkich zapachów.

– filtr HEPA ­– najważniejszy filtr, który pochłania najmniejsze cząstki zanieczyszczeń, takie ja PM10 czy PM2,5. To właśnie one znajdują się w smogu i są najgroźniejsze dla naszego zdrowia.

Wydajny oczyszczacz jest… wydajny

Najważniejszym parametrem oczyszczacza powietrza jest jego wydajność. Wyrażana jest ona w metrach sześciennych na godzinę – ten parametr mówi o tym, jak wiele metrów sześciennych przestrzeni urządzenie jest w stanie przefiltrować przez godzinę. Im większe jest więc pomieszczenie, do którego planujemy wstawić oczyszczacz, tym wydajniejszy musi on być.

Głośność urządzenia i tryby pracy

Bardzo ważne jest, by oczyszczacz nie pracował zbyt głośno i nie przeszkadzał nam w codziennym funkcjonowaniu. W trybie dziennym nie powinien on pracować głośniej, niż 50-55 dB, w trybie nocnym – około 20.

A propos trybów: większość urządzeń dostępnych na rynku posiada ich kilka. Standardem jest tryb nocny oraz turbo – ten drugi służy do oczyszczania powietrza w sytuacji, gdy jest ono bardzo zanieczyszczone i pożądana jest bardzo szybka poprawa sytuacji. Inne tryby to m.in. tryb eco czy automatyczny.

Czujnik jakości powietrza oraz wymiany filtra

Dobry oczyszczacz wyposażony jest w czujnik monitorujący jakość powietrza wokół urządzenia. Dzięki temu może on dostosowywać swój tryb pracy do aktualnych warunków i np. przejść na tryb turbo, gdy zanieczyszczenie staje się bardzo wysokie. Lub przeciwnie – zmienić tryb działania na mniej wydajny, gdy sytuacja jest dobra. Taki oczyszczacz poinformuje nas też o aktualnie panujących w mieszkaniu warunkach powietrza poprzez wyświetlacz lub panel kolorystyczny.

Czynnością, o której należy pamiętać, jest regularna wymiana filtrów w oczyszczaczu. Każde takie urządzenie ze zużytym, zanieczyszczonym filtrem jest bezużyteczne – zużywa prąd, nie polepszając jakości wdychanego przez nas powietrza. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy oczyszczacz posiada automatyczny czujnik wymiany filtra. Generalnie powinniśmy wymieniać filtr raz w roku – jego żywotność najczęściej nie przekracza 36 miesięcy, jednak już wcześniej będzie on wymagał wymiany.

Dodatkowe funkcje – nawilżanie, lampa UV, jonizacja

Oprócz swojego głównego zadania oczyszczacz powietrza może też posiadać dodatkowe funkcje. Bardzo popularne są oczyszczacze z funkcją nawilżania powietrza, które pilnują, by wilgoć w mieszkaniu nie spadła poniżej akceptowalnego poziomu. Suche powietrze utrudnia oddychanie, co może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań i kiepskiego samopoczucia domowników. Dobre nawilżenie jest ważne szczególnie w nocy, podczas naszego snu.

Oczyszczacze powietrza mogą też być wyposażona w lampę UV, która likwiduje baterie, grzyby i wirusy. Z kolei jonizatory to urządzenia, które emitując jony ujemne dociążają cząsteczki odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza i wędrują z nimi na ziemię, chroniąc nas przed ich wdychaniem. Obecnie bardzo wiele oczyszczaczy powietrza wyposażonych jest też w funkcję jonizacji.

Rekomendacje i certyfikaty

Ostatecznym wyznacznikiem jakości oczyszczacza powietrza są certyfikaty i rekomendacje instytutów badawczych. Wśród wielu instytucji wyróżniających konkretne produkty zwróćmy uwagę m.in. na rekomendację PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego), która oznacza, że dane urządzenie jest bezpieczne dla alergików. Osoby przykładające dużą wagę do ochrony środowiska powinny z kolei kupować oczyszczacze z certyfikatem PZH (Państwowego Zakładu Higieny).

https://www.euro.com.pl/oczyszczacze-powietrza.bhtml

Previous post Niania elektroniczna, na co zwrócić uwagę?
Next post W jaki sposób melatonina pomaga zasnąć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles