Na koniec lata – zadbaj o witaminę D w ciąży

W naszym klimacie najwięcej słonecznych dni mamy od kwietnia do września. Jeśli w tym okresie codziennie przez kilkanaście minut eksponujemy na słońcu odsłonięte ramiona lub nogi dochodzi do fotochemicznej reakcji w skórze, podczas której powstaje witamina D.
Zimą, gdy słońca jest zdecydowanie za mało, nie wolno zapominać o słonecznej witaminie. Codzienna dawka witaminy D jest niezbędna dla zdrowego rozwoju prenatalnego dziecka. To od jej poziomu w organizmie ciężarnej zależy ilość, jaka zostanie mu dostarczona przez łożysko.

Witamina D w ciąży – dlaczego jest ważna?
Jest kilka powodów, dla których konieczne jest dostarczanie witaminy D przez cały rok. Choć do niedawna stosowana była głównie ze względu na zapobieganie krzywicy, dziś wiemy że  jest ważna nie tylko dla ogólnego wzrostu płodu, ( w tym właściwej masy urodzeniowej) i rozwoju kostnego. Witamina D w ciąży zmniejsza ryzyko wielu chorób i powikłań Twojego dziecka w przyszłości: począwszy od cukrzycy typu I, nowotworów, chorób autoimmunologicznych po choroby sercowo naczyniowe.
Odpowiednia dawka witaminy D w ciąży wynosi 800 IU na dobę. Zalecenia te niedawno uaktualniono, gdyż jeszcze parę lat temu obowiązywała dawka o połowę mniejsza.

Najważniejsze witaminy w ciąży – Pregna PLUS
Słońce to tylko jedno ze źródeł witaminy D. Znajdziesz ją w rybach i tranie, żółtkach jaj oraz produktach wzbogaconych. Dla przyszłej mamy wskazane jest przyjmowanie odpowiednich preparatów z witaminami. Wybieraj te, które zawierają witaminę D w aktualnie rekomendowanej dawce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *