Niejadek. Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść?

Na forum użytkownicy zgodnie piszą, że najlepszym sposobem w takiej sytuacji jest przegłodzenie dziecka i czekanie, aż samo przyjdzie i powie, że chce jeść. Jest to dobra metoda i na pewno w jakimś stopniu skuteczna, ale nie zawsze brak apetytu jest związany z tym, że dziecko ma taki kaprys. Bywa, że jest to bardziej złożony problem, a przyczyn można szukać w różnych miejscach.

Jeśli dziecko nie chce jeść, dobrą metodą jest zapisywanie dokładnych pór posiłków i tego, co dziecko zjadło. Trudno rodzicom znieść myśl, że dziecko może być głodne, więc uszczęśliwiamy na siłę.  Po takich zapiskach pewnie okaże się, że jednak trochę się tych kalorii uzbiera. – napisała na forum joasia.

Dzieci, tak samo jak my są ludźmi i na pewno nie wszystko im smakuje. Jak coś jest niedobre, to nie chcą tego jeść. A co, gdy sytuacja często się powtarza? Spytaliśmy o to Annę Pietrych, dietetyka z Warszawy. – Brak apetytu rzadko jest kwestią diety. Raczej jest to problem o podłożu psychologicznym – powiedziała.

Anna Ziniewicz, dyrektor Poradni Psychologicznej dla Dzieci z Ostródy uznała, że oprócz smaku, dla dzieci ważne jest to, jak potrawa wygląda. Ważne jest też to, żeby były zawsze stałe pory posiłków. Łatwiej jest wtedy „sterować” dzieckiem. – Jeśli jest to zmieszana papka, to dziecko nie będzie miało ochoty tego jeść. Bywa, że brak apetytu jest reakcją obronną dziecka na złą sytuację panującą w domu. Kłótnie rodziców, zbyt wysokie wymagania wobec dziecka, którym nie jest w stanie sprostać, czy silne stresy. To wszystko ma wpływ na apetyt naszego dziecka.

Dziecka nie wolno absolutnie zmuszać do jedzenia, ponieważ może to źle wpłynąć na jego zdrowie. Jeśli nie pomagają rozmowy z dzieckiem i nie nic nie działa, to warto udać się do lekarza pediatry. Być może przyczyna braku apetytu leży całkiem gdzie indziej.

– Brak apetytu czasem ma przyczyny czysto fizjologiczne. Być może dziecko ma niedokrwistość, lub rozwija się u niego jakaś bakteria, albo pasożyt. Nie ma ogólnej definicji na to, dlaczego dziecko nie chce jeść. Każde dziecko jest inne i przyczyny tej dolegliwości też są bardzo różne – powiedziała Wanda Badowska, pediatra z Olsztyna. – Jeśli brak apetytu u dziecka zaczyna być problemem, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Autor: Marcin Osiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *