Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest kojarzona przede wszystkim z osobami nałogowo palącymi wyroby tytoniowe. Tymczasem na całym świecie notuje się coraz więcej przypadków POChP niemających związku z ekspozycją na dym papierosowy, ale spowodowanych np. zanieczyszczeniem powietrza. Warto zatem znać podstawowe objawy POChP i wiedzieć, jak zareagować, gdy je u siebie zaobserwujemy.
Czym jest POChP?
POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to choroba wywołana przez stan zapalny w układzie oddechowym, co jest konsekwencją m.in. wdychania dymu tytoniowego, pyłów czy gazów. Choroba prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia dróg oddechowych i płuc, co z kolei skutkuje przewlekłym niedotlenieniem organizmu.
To warto wiedzieć:
POChP jest trzecią najczęstszą przyczyną umieralności na świecie (według WHO). Choroba może również prowadzić do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc coraz częściej jest uznawana za chorobę ogólnoustrojową, która rzutuje na wszystkie kluczowe funkcje życiowe. Mogą jej współtowarzyszyć inne choroby, takie jak: cukrzyca, osteoporoza, zespół metaboliczny, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, refluks żołądkowo-przełykowy czy zaburzenia psychiczne (na czele z depresją).
Poznaj typowe objawy POChP
POChP może się przez wiele lat rozwijać bezobjawowo lub skąpo-objawowo, co niestety opóźnia diagnostykę. Stąd pulmonolodzy apelują, aby nie lekceważyć nawet z pozoru mało istotnych reakcji organizmu, które mogą wskazywać na to, że coś złego dzieje się w układzie oddechowym.
Do tych najbardziej charakterystycznych objawów POChP zaliczamy:
- Przewlekły kaszel – kaszel towarzyszący POChP różni się od kaszlu astmatycznego czy alergicznego tym, że nie ma charakteru napadowego. Może się utrzymywać tygodniami i miesiącami, przez cały dzień, nasilając się rano i wieczorem oraz pod wpływem czynników drażniących, jak dym papierosowy.
- Duszność – osoby chore na POChP często uskarżają się na duszność wysiłkową, ale także spoczynkową. To bardzo niepokojący objaw, który wymaga konsultacji z lekarzem.
- Odkrztuszanie plwociny – jeśli plwocina, czyli wydzieliny z płuc (czasem o ropnym charakterze) zawiera skrzepy krwi, to jest to głośny sygnał alarmowy wskazujący na konieczność wizyty u lekarza.
- Obniżona tolerancja wysiłkowa – męczliwość i pogorszona kondycja, zwłaszcza u osób, które do tej pory były aktywne życiowo, także wskazuje na konieczność skonsultowania się z lekarzem. Z czasem objaw ten może się nasilać i skutkować trudnościami z wykonywaniem podstawowych czynności, jak ubieranie się, przyrządzanie posiłków, spacerowanie etc.
Więcej o objawach POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.
Grupy ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
Wymienione objawy POChP mogą wskazywać na szereg innych chorób czy problemów zdrowotnych. Nie oznacza to natomiast, że należy przechodzić nad nimi do porządku dziennego – a już na pewno nie w sytuacji, gdy takie objawy obserwują u siebie osoby znajdujące się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
POChP najczęściej diagnozuje się u osób po 40. roku życia, które palą lub paliły (również biernie) wyroby tytoniowe.
Ważnymi czynnikami ryzyka POChP są również pyły, gazy i zanieczyszczenie powietrza. Dlatego powyższe objawy powinny zaniepokoić każdego, kto jest narażony na te czynniki np. w swoim środowisku pracy. Można tutaj wymienić na przykład górników, hutników, rolników, pracowników budowlanych, operatorów maszyn budowlanych, sprzątaczki, kosmetyczki, metalurgów czy pracowników zakładów chemicznych.
Co robić, gdy masz objawy POChP?
Przede wszystkim: nie panikuj! Objawy, które mogą wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc wcale nie muszą świadczyć o tym, że masz tę chorobę. Na pewno natomiast nie należy ich bagatelizować.
Pierwszym krokiem powinno być umówienie się na wizytę u lekarza rodzinnego. Lekarz zbierze wywiad z pacjentem i przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe – na tej podstawie podejmie decyzję, czy wskazana jest konsultacja z pulmonologiem.
Szczegółowa diagnostyka POChP opiera się na badaniu spirometrycznym oraz ewentualnie innych badaniach, które pozwalają wykryć zmiany w organizmie typowe dla tej choroby.
Leczenie POChP
Jeśli diagnostyka wykaże, że chorujesz POChP, to zostanie Ci zaproponowane odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że POChP to choroba, której nie można całkowicie wyleczyć, ponieważ spowodowane przez nią zmiany w drogach oddechowych i płucach są nieodwracalne.
Celem leczenia jest złagodzenie objawów chorobowych i tym samym umożliwienie pacjentowi samodzielnego funkcjonowania, a więc uchronienie go przed inwalidztwem i uzależnieniem się od pomocy innych.