Zapewne każdy słyszał niejednokrotnie o Scrabble. Część z nas prawdopodobnie posiada je nawet w swojej kolekcji gier planszowych. Jednak spędzając czas z bliskimi, nie zastanawiamy się nad tym, kto był ich twórcą lub w ilu wersjach językowych istnieje. Przygotowaliśmy więc dla Was garść ciekawostek o Scrabble, dzięki czemu bliżej poznacie ich świat. Być może dowiecie się nawet czegoś, co zachęci Was do częstszego grania w tę planszówkę.
Początki gry
Zacznijmy od samych początków gry. Scrabble istnieje już od wczesnych lat 30. XX wieku, a ich twórcą był amerykański architekt Alfred Mosher Butts. Przez pierwsze lata grali w nią jedynie najbliżsi autora bez użycia planszy. Ostateczny wynik zależał wyłącznie od długości danego słowa, jednak dodatkowe punkty można było uzyskać za wykorzystanie niektórych liter (tych znacznie rzadszych). Co ciekawe, najpierw Scrabble nosiły inną nazwę – Lexico. Do szerszego obiegu gra trafiła w 1948 roku, ale większy sukces zaczęła odnosić dopiero po tym, kiedy wprowadzono jej sprzedaż w supermarketach w 1952 roku.
Ogólnoświatowy sukces
Scrabble cieszą się ogromną popularnością po dziś. Świadczy o tym zarówno dostęp zestawów w 29 wersjach językowych, których łączny nakład można liczyć w milionach, ale także chęć wykorzystywania tego tematu w pracach magisterskich i naukowych. Świat Scrabble fascynuje wiele osób. Powstają setki klubów, które zrzeszają fanów tej gry w każdym wieku. Pierwsze mistrzostwa zostały rozegrane już w 1972 roku, ale co ciekawe, nie w rodzimych Stanach Zjednoczonych, a we Francji. Rosnący sukces Scrabble można obserwować także w sferze internetowej. Istnieje wiele odpowiedników tej gry, której kolejnymi rozgrywkami możemy cieszyć się na specjalnych platformach lub w aplikacjach mobilnych. Dzięki temu dostęp do Scrabble lub ich odpowiedników będziemy mieć zawsze przy sobie w swoim telefonie.
Polski odpowiednik
Choć większość osób kojarzy nazwę Scrabble, warto również znać jej polski odpowiednik, czyli Literaki. W Polsce zestaw liter składa się ze 100 płytek (w tym 2 blanki). Oczywiście, jak w przypadku każdego innego kraju, ich komplet został uzupełniony o wszystkie znaki alfabetyczne, które wyróżniają nasz język. Zatem nie musimy martwić się o brak znaków diakrytycznych takich jak ą, ó czy ź. Baza Literaków opiera się na stale rozwijającym się słowniku uzupełnianym na stronie SJP, który posiada obecnie ponad 3 mln słów.
Słownik Scrabble
Świat Scrabble rozwija się wraz z powstającymi słownikami, które możemy wykorzystywać przy kolejnych rozgrywkach. To świetny fundament dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą grą lub chcą upewnić się, czy ułożone przez nie słowo jest dopuszczalne przez Polską Federację Scrabble. Jeden z takich pomocnych słowników znajdziemy na stronie https://poocoo.pl/.
Wystarczy, że wpiszemy wylosowane przez siebie literki, a potrzebne wyrazy od razu się nam ukażą. Dowiemy się także, ile słów łącznie jesteśmy w stanie ułożyć, które z nich jest najdłuższe czy jakiej punktacji możemy spodziewać się po ustawieniu naszego wyrazu na planszy.