Ogrodowa infrastruktura dla dzieci – o czym warto pomyśleć?

Nasze pociechy potrzebują codziennej aktywności. To wpływa na ich prawidłowy rozwój – nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Właśnie dlatego doskonałym pomysłem jest postawienie w ogrodzie placu zabaw. Jak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę kupując place zabaw z atestem? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kluczowe bezpieczeństwo dzieci

Dokonując zakupu placu zabaw z atestem należy brać pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci. Atest będzie świadectwem tego, że wybrana infrastruktura ogrodowa przeszła wszystkie możliwe testy i w żaden sposób nie zagraża naszym pociechom.

Certyfikacja placów powinna obejmować przy tym zgodność konstrukcji z Polskimi Normami (PN). Chodzi o to, by przy prawidłowym korzystaniu z placu zabaw z atestem maluch nie doznał jakiegokolwiek urazu. Nawet wysokie drabinki i tory przeszkód umieszczone na pewnej wysokości muszą zostać zaprojektowane w taki sposób, by nie zagrażać zdrowiu i życiu dzieci.

Ewentualne upadki powinny się bowiem kończyć siniakami, a nie rozbitą głową. Jeżeli nie ufamy przy tym samym atestom, niektóre elementy placu zabaw można sprawdzić samodzielnie. W szczególności warto się upewnić czy poszczególne fragmenty konstrukcji placu posiadają wyłącznie zaokrąglone brzegi, czy powierzchnie są antypoślizgowe oraz czy place zabaw z atestem zostały wyposażone w niezbędne barierki i zabezpieczenia.

Wysokiej jakości materiały

Drugim elementem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając place zabaw z atestem są materiały, z których dana konstrukcja została wykonana.

Przy tworzeniu infrastruktury ogrodowej korzysta się bowiem z różnych produktów. Należy w tym zakresie wymienić chociażby drewno, tworzywa HDPE, HPL, stal nierdzewną, stal cynkowaną ogniowo, stal malowaną proszkowo, aluminium, laminat, poliamid, a także polipropylen.

Kluczem do sukcesu jest solidność tych materiałów i ich długa żywotność. Poszczególne elementy placu zabaw muszą być nadto odporne na ewentualne wgniecenia, zarysowania, a także działanie warunków atmosferycznych, w tym mrozu, silnego słońca albo wilgoci.

Cała konstrukcja po dokonaniu montażu musi być też stabilna. Place zabaw z atestem nie mają prawa kiwać się lub uginać pod ciężarem bawiących się na nich dzieci.

Atrakcyjny, przyciągający oko wygląd

Finalnie nie można też zapominać o wyglądzie placu zabaw z atestem. Chodzi przecież o to, by zachęcał on dzieci do spędzenia czasu w ogrodzie, a nie przed ekranem telefonu, tabletu, komputera lub telewizora.

Psychologowie twierdzą, że na dziecięcy umysł pozytywnie wpływają chociażby ciepłe kolory. One bowiem wprowadzają radosną atmosferę, a jednocześnie pobudzają umysł do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.