Opiekunka w Niemczech a relacje z rodziną podopiecznego

Praca w niemieckiej opiece zawsze jest wyzwaniem. Twoim zadaniem jest dbać o dobre relacje z podopiecznym, ale nie tylko. Gdzieś obok – bliżej lub dalej – zawsze jest jego rodzina. Bliscy seniora chcą wiedzieć, jak czuje się ich krewny, a czasami pragną pomóc lub doradzić. Niekiedy relacje z nimi są trudne, a Ty próbujesz znaleźć balans między codziennymi obowiązkami a dogadywaniem się z ludźmi. Jak ułatwić lub przyspieszyć ten proces? Kluczem do sukcesu jest pozytywne nastawienie. Mamy dla Ciebie kilka rad, dzięki którym poradzisz sobie jeszcze lepiej.

Praca w opiece w Niemczech to także kontakt z ludźmi

Początkujące opiekunki często myślą, że ich praca będzie polegała jedynie na kontakcie z podopiecznym. Otóż nie do końca. Jeżeli senior jest samotny, być może relacje z innymi będą ograniczone do minimum. Natomiast jeśli posiada rodzinę, nawet mieszkającą daleko, to kontakt z nią jest nieunikniony. Warto więc już od pierwszej chwili budować swój wizerunek i pokazać pracodawcom, że jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Na pierwsze spotkanie wybierz więc stonowany, skromny strój i zachowaj spokój. Na pytania odpowiadaj profesjonalnie – zwięźle i rzeczowo. Dzięki temu wzbudzisz zaufanie u bliskich seniora, którzy zyskają pewność, że oddają swojego bliskiego w dobre ręce.

Jak jeszcze zbudować pozytywne relacje z rodziną podopiecznego? Dobrym pomysłem jest poruszenie tematu zasad, których opiekunka pracująca w Niemczech musi przestrzegać. Dowiedz się, jakie zwyczaje panowały dotąd w domu osoby starszej i zapytaj, co możesz zrobić, żeby zostały zachowane. Pomoże Ci to uniknąć wątpliwości już podczas pierwszych dni pracy w niemieckiej opiece. Dobra opiekunka szanuje bowiem zasady i reguły panujące w domu podopiecznego i nie narzuca swoich ( o ile nie jest to konieczne).

Szczera rozmowa i nastawienie są najważniejsze

Pamiętaj, by przywołać na twarz uśmiech. Z serdecznymi, uśmiechniętymi osobami chce się rozmawiać i nawiązywać relacje – z pewnością sama też o tym wiesz. Nawet jeżeli napotkasz jakąś trudną sytuację, łatwiej Ci będzie przez nią przejść z pozytywnym nastawieniem. Bądź otwarta na dialog. Czasami krótka rozmowa potrafi zażegnać nieporozumienia. Ważne jest, żeby nie chować urazy, ale spokojnie przypomnieć rodzinie seniora o warunkach pracy, na jakie wyraziłaś zgodę. Postaraj się być grzeczna, ale asertywna i stanowcza. I pokaż rodzinie podopiecznego, że również dla Ciebie jego dobro jest najważniejsze.

Opiekunka w Niemczech też ustala zasady

Dobrym pomysłem jest ustalenie szczegółów współpracy już na samym początku. Podczas pierwszego spotkania z bliskimi seniora zostaniesz wdrożona w obowiązki. To dobry moment na zadawanie pytań czy na uściślenie pewnych aspektów pracy. Ustal też częstotliwość kontaktów z rodziną podopiecznego i zapewnij ich, że będziesz informować o wszelkich zmianach oraz problemach. Pamiętaj o swoim komforcie pracy, gdyż zależy on głównie od Ciebie. Pracodawca powinien szanować Twoją prywatność i czas na odpoczynek, a także nie wymagać prac wykraczających poza zakres Twoich obowiązków.

Pracuj w opiece w Niemczech najlepiej, jak potrafisz

Jak możesz wzbudzić zaufanie podopiecznego i jego rodziny? Po prostu – robiąc swoje. Wykonuj obowiązki starannie, z zaangażowaniem, bądź serdeczna dla osoby starszej. Twój uśmiech i cierpliwość pozwolą seniorowi szybciej przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Kto wie, być może tym sposobem szybciej zbudujecie przyjacielską relację? A waszą więź z pewnością dostrzegą bliscy podopiecznego.

Uwielbiasz kontakt z ludźmi i chętnie poznajesz nowe osoby? Czujesz, że sprawdziłabyś się w opiece w Niemczech? W takim razie zapraszamy do obejrzenia najnowszych ofert pracy na SenioPort. Z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *