Pierwsza kąpiel maluszka

Kąpielowe abc

Jak kąpać niemowlę – to jedno z pierwszych pytań świeżo upieczonych rodziców, niemniej należy pamiętać, iż pielęgnacja noworodka nie obędzie się bez posiadania kilku ważnych elementów wyposażenia łazienki. Wśród nich nie może zabraknąć:

  • Wanienki z ciepłą wodą;
  • Bawełnianego ręcznika oraz czystego ubranka dla dziecka;
  • Świeżej pieluszki;
  • Mydełka lub płynu do kąpieli;
  • Jałowych gazików do przetarcia oczek i pępka;
  • Gruszki do noska w razie kataru;
  • Oliwki lub kremów do pielęgnacji skóry;
  • Opcjonalnie szamponu – najlepiej go stosować u nieco starszych dzieci lub w przypadku, jeśli niemowlak ma dużo włosów (polecam produktu firmy Johnson z formułą No More Tears, która nie wywołuje podrażnienia oczu).

Należy mieć na uwadze, by w łazience panowała stałą temperatura (około 24 stopni), a młoda mama miała swobodę wykonywanych ruchów. Najlepiej jest kąpać dziecko wtedy, kiedy ma dobry nastrój. Mycie tuż po jedzeniu lub przebudzeniu nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ niemowlak jest rozdrażniony. Jeśli maluszek jest chory, to należy zrezygnować z kąpieli i przemyć go wilgotnymi chusteczkami (np. Johnson’s Baby Gentle Cleaning). Kąpiel maluszka nie powinna trwać długo, zazwyczaj zajmuje to około pięciu minut.

plyn-do-kapieli-dla-dzieci

Pierwszy kontakt z wodą

Wystarczy zaopatrzyć się w wanienkę dla niemowlaków, którą przed pierwszym użyciem należy dokładnie umyć wodą z mydłem i opłukać. Woda powinna mieć temperaturę w zakresie 35-37 stopni (najlepiej sprawdzić to termometrem lub metodą łokcia – jeśli nie czuć zbytnio chłodu ani ciepła, to znaczy, ze temperatura jest idealna). Organizm małego dziecka szybko się wychładza, dlatego co jakiś czas należy dziecko wyjąć i dolać ciepłej wody. Zaleca się korzystanie z oliwy z oliwek lub żeli do mycia dla niemowląt, które dodatkowo chronią skórę przed wysuszeniem (np. Johnson’s Baby nawilżający płyn do kąpieli z oliwką). Maluszka należy włożyć do wanienki powoli i stabilnie, trzymając jedną dłoń na plecach, zaś drugą na pośladkach. Główka powinna przez cały okres mycia być oparta na przedramieniu.

Myjąc niemowlaka, należy szczególną uwagę zwrócić na miejsca, gdzie lubi gromadzić się brud, tzn. na uszami, pachwinami oraz w okolicach pupy. Zasada mycia jest bardzo prosta zaczynamy od najczystszych części ciała kończąc na tych najbrudniejszych. Główka niemowlęcia nie wymaga stosowania osobnych środków myjących, natomiast buzię należy przetrzeć zwilżonym gazikiem. W przypadku pępka należy delikatnie go wywinąć i umyć placami. Po wyjęciu dziecka z wanny należy delikatnie osuszyć jego ciało oraz wmasować krem nawilżający, by pieluszki nie wywoływały podrażnień i ubrać w czyste ubranko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.