Pierwsze spotkanie z pediatrą

Narodziny pierwszego dziecka to piękny i wzruszający moment w życiu każdej rodziny. Rozpoczyna nowy rozdział, w którym odpowiedzialność bierzemy nie tylko za siebie, ale także za nowo narodzoną pociechę. Musimy więc zadbać o to, aby rozwijała się ona w odpowiednich warunkach i bezpiecznym środowisku.

Naturalne jest, że stykając się z ową sytuacją po raz pierwszy nie wiemy dokładnie w jaki sposób o to zadbać. Świeżo upieczonym rodzicom w takich chwilach towarzyszy przede wszystkim euforia, ale także poczucie zagubienia i swego rodzaju wyzwania związanego z odpowiednią opieką nad dzieckiem.

Pojawiają się wtedy pytania dotyczące najważniejszych aspektów dla adaptacji trwającej mniej więcej 6 tygodni od momentu narodzin. Jedną z najczęściej rozważanych spraw jest pierwsza wizyta u pediatry.

Kiedy i po co powinniśmy zabrać nasze dziecko do lekarza? W którym momencie nadchodzi ta właściwa chwila?

Data i cel wizyty

Niemowlę przez pierwsze tygodnie aklimatyzuje się względem otoczenia, a także poznaje z rodzicami. Jeżeli czas ten przebiega bez problemów, a dziecko nie wykazuje żadnych niepokojących objawów to wizyta u pediatry powinna odbyć się w ciągu 4 tygodni. Jeżeli chodzi o miejsce wizyty to jest to najmniej istotna kwestia.

Najważniejszy przy wyborze jest komfort rodzica i dziecka, dostępność transportu, a także czas dojazdu na miejsce. Nie bez znaczenia jest również opinia o lekarzu, dlatego najlepiej korzystać ze sprawdzonych usług, np. naszego lekarza pediatry na Ursynowie. Warto również pamiętać, że oprócz wizyty u pediatry, po upływie 6-8 tygodni należy wykonać obowiązkowe szczepienia spisane dla Państwa w osobnym artykule.

Znajdując się po raz pierwszy w gabinecie pediatry możemy spodziewać się przede wszystkim wywiadu z rodzicem jak i badań sprawdzających rozwój pociechy. Przeprowadzana jest zarówno ocena fizyczna jak i neurologiczna dziecka, pomiary ciała tj. wzrost, waga, obwód główki, a także ocena ciemiączek. Ponadto lekarz udziela końcowo rad dotyczących pielęgnacji bądź sposobu żywienia malucha i wspomina o konieczności szczepienia w najbliższym czasie. Wizyta przeważnie trwa ok. 60 minut.

Jak się przygotować do wizyty u pediatry?

Szykując się do wizyty u pediatry należy pamiętać przede wszystkim o dobrym samopoczuciu dziecka. Powinno być ono wyspane oraz najedzone, by wszelkie badania mogły zostać bezproblemowo przeprowadzone. Ponadto powinniśmy zabrać ze sobą rzeczy przydatne dla malucha:

  • jego książeczkę zdrowotną,
  • wypis ze szpitala oraz PESEL o ile został już nadany,
  • tetrową pieluszkę, na której będzie leżeć w trakcie badań,
  • picie np. butelkę z mlekiem jeżeli nie jest karmione piersią,
  • zapasowy komplet ciuszków w razie niespodziewanej sytuacji,
  • smoczki,
  • kocyk do otulenia w razie chłodu.

Rekomendowane jest ubranie dziecka w łatwe do ściągnięcia rzeczy, które zaoszczędzą czas, a także nie będą niepokoić pociechy. Jako rodzic możemy także przygotować listę pytań, które chcielibyśmy zadać lekarzowi i przedstawić ją następnie w trakcie wizyty.

Pediatra na pewno z chęcią i zaangażowaniem rozwieje wątpliwości i wyjaśni trapiące nas sprawy. Ze względu na to, że pierwsze tygodnie są najbardziej istotne w rozwoju dziecka pierwsza wizyta u lekarza nie powinna być odwlekana w czasie. Kontrola u lekarza pozwoli nam zadbać o zdrowie naszego dziecka, a także upewnić się, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.