Poduszka dla noworodka – poznaj jej zalety

Kiedy rodzi się dziecko, rodzice pragną, aby niczego mu nie zabrakło. Już na wiele miesięcy przed rozwiązaniem kompletują wyprawkę – malują pokoik, kupują ubranka i zabawki, jak również poszukują odpowiedniego dla malucha łóżeczka. Niektórzy stawiają na kołyskę, inni na kosz Mojżesza, pozostali – na standardowy model ze szczebelkami, który jest o tyle praktyczny, że może służyć jako miejsce do spania także dla nieco starszej pociechy. Nieodłącznym wyposażeniem każdego takiego mebla jest pościel – kołdra z poduszką. Czy warto inwestować zwłaszcza w ten drugi produkt? Jakie ma zalety?

Taka jak dla starszego dziecka, czy jednak inna – jak wybrać dobrą poduszkę dla noworodka?

Bezdyskusyjnie noworodek nie może korzystać z takiej samej poduszki jak starszak. Dlaczego? Głównie ze względu na delikatną budowę nie do końca wykształconej główki, w której kości nadal nie są zrośnięte, a jedynie oddzielone ciemiączkiem. Zbyt długie leżenie na wysokim podparciu powoduje zwiększony nacisk na tę część ciała, a w efekcie – jej nieestetyczne i niesymetryczne odkształcanie. Skutkuje również nadmiernym napięciem mięśni szyi. Miękkie, płaskie dodatki są więc najlepszym wyborem, który nie tylko zapewni maluchowi bezpieczeństwo, ale też będzie stanowił uroczą ozdobę łóżeczka.

Z czego wykonane są najlepsze poduszki dla noworodków?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, które materiały zapewnią dziecku zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Najbardziej pożądaną tkaniną będzie na pewno bawełna, zwłaszcza ta z certyfikatem Oeko-Tex, ale też bambus, wiskoza, len, a nawet – będące hitem ostatnich miesięcy włókna konopne. Każdy z nich gwarantuje idealną cyrkulację powietrza, zapobiega przepoceniu główki, jest przyjemny w dotyku. Dodatkowo – len oraz konopie mają właściwości antybakteryjne, antyalergiczne, zapobiegające rozwojowi grzybów czy roztoczy. Ważna jest także możliwość ściągnięcia takiej poszewki do wyprania w wysokiej temperaturze czy jej wyprasowania.

Wypełnienie poduszki dla noworodka

Oprócz wyboru odpowiedniego materiału na podszewkę warto sprawdzić, co producent umieścił w środku poduszki dla noworodka. Pierze czy puch może i świadczą o wysokiej jakości produktu, ale na pewno nie są wskazane dla najmłodszych. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tym wypadku lekka, niealergizująca włóknina silikonowa, która nie będzie stanowiła zagrożenia dla skóry czy dróg oddechowych dziecka. W razie potrzeby można taki wsad wyprać bez ryzyka jego zniszczenia.

Czy kształt poduszki dla noworodka ma znaczenie?

Poszukując poduszki dla noworodka, można wybierać z bogatej oferty rynkowej różnorodnych produktów w wielu ciekawych kształtach. Nie musi to być standardowy, prostokątny, czy kwadratowy model. Dostępne są również warianty w kształcie głowy misia, które mogą być także wspaniałą pamiątką dla dziecka w późniejszych latach. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy będzie to wspomniany miś, rybka, kwiat, czy słoneczko – ważne, aby maluchowi spało się wygodnie i bezpiecznie.

Poduszki-motylki i poduszki do karmienia

Jeśli mamy już wybraną poduszkę do spania, warto rozejrzeć się jeszcze za czymś, co zwiększy bezpieczeństwo spacerów, zwłaszcza tych po lesie, a także będzie wsparciem dla mam maluszków. Mowa o dwóch innych rodzajach poduszek: popularnych motylkach oraz rogalach do karmienia, które często są później używane również jak akcesoria dla uczących się przewracać na bok niemowląt.

Zalety poduszki-motylka:

  • jest idealna do wózka lub fotelika, ponieważ chroni głowę przed urazami spowodowanymi jazdą po nierównym terenie,
  • wspiera stabilizację głowy noworodka i zapobiega jej gwałtownym ruchom na boki, zwłaszcza w czasie podróży samochodem,
  • zimą zapewnia dodatkowe otulenie wrażliwej na zmiany temperatury części ciała,
  • stanowi ciekawe urozmaicenie wyprawki dziecka.

Zalety rogala do karmienia:

  • daje niezbędne wsparcie karmiącej piersią lub butelką mamie albo innej zajmującej się maluszkiem osobie,
  • włożona pomiędzy kolana w pozycji na boku zapobiega bólom kręgosłupa – także podczas spania w ciąży,
  • ułożona wokół dziecka eliminuje możliwość gwałtownej zmiany pozycji z brzucha na plecy i na odwrót, zapobiegając upadkom malucha z wysokości.

Jak widać – na rynku nie brakuje różnorodnych poduszek dla noworodków i niemowląt. Decydując się na zakup jednej z nich, dobrze jest skorzystać z oferty doświadczonego producenta tak, aby model, który chcemy podarować dziecku, był dla niego w pełni bezpieczny.

Źródło: Publikacja sponsorowana

#PostSponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *